بهترین روش تمیز کردن مایکروویو

در چند دهه اخیر خانم های خانه دار بسیار شاغل شده اند و تمیزکاری خانه با توجه به مشغله ای که دارند بسیار سخت شده است. در اینجا شرکت های خدمات نظافت منزل نقش پررنگ تری گرفته اند. تمیز کردن جای جای خانه را می توانید توسط افراد خبره و ماهر انجام دهید.
مایکروفر و مایکروویو‌ها نیز مانند هر وسیله دیگری به شدت در معرض آلودگی‌ها قرار دارند و باید برای تمیز کردن آن‌ها یک برنامه زمانی خاص را در نظر گرفت. اگر این وسایل به موقع تمیز نشوند، می‌توانند سلامتی ما را به خطر بیاندازند. در این مقاله به چند راهکار ساده برای تمیز کردن مایکروفر و مایکروویو اشاره می‌کنیم.

امروزه در هر خانه‌ای مایکروویو و یا مایکروفر  پیدا می‌شود، این وسیله‌ها پاسخگوی بیشتر نیاز‎‌های ما در آشپزخانه هستند و هر نوع پخت‌وپزی با آنها انجام می‌گیرد. این وسیله‌های پرکاربرد به سرعت کثیف شده و در معرض انواع آلودگی‌ها قرار دارند. تمیز کردن مایکروویو و مایکروفر کاری سخت و زمانبر است و اگر با بی احتیاطی انجام شود می‌تواند خسارات زیادی را به این وسیله‌ها واردکند. اگر به دنبال ساده‌ترین و بهترین روش تمیز کردن مایکروویو و مایکروفر هستید، ادامه این مقاله را از دست ندهید.

چگونه مایکروویو و مایکروفر را تمیز کنیم؟

ما در آشپزخانه برای پخت انواع غذاها از مایکروفر استفاده می‌کنیم، از گرم کردن دوباره غذا تا پختن کیک خوشمزه. با این حجم استفاده، در آخر روز باید انتظار کثیفی و لکه‌های بی‌شمار غذا را در مایکروفر داشته باشیم. اگر نمی‌دانید چگونه مایکروفر را تمیز کنید، ما در ادامه این مقاله چند روش آسان را بیان می‌کنیم.

تمیز کردن روزانه داخل مایکروفر

در آخر وقت که دیگر استفاده‌ای از مایکروفر ندارید، درِ آن را باز کرده و به داخل آن نگاه بیاندازید. قطعات ریز و درشت غذا را که درون آن افتاده‌اند را بردارید، یک دستمال تمیز و مرطوب برداشته و لکه‌های چربی داخل مایکروفر را تمیز کنید. تمیز کردن مایکروفر را بصورت روزانه در برنامه نظافت خود قرار دهید، زیرا از بین بردن به موقع چربی داخل مایکروفر، کار ما برای نظافت اصلی دستگاه راحت خواهد کرد.

مراحل تمیز کردن مایکروفر با لیمو

اگر مایکروفر به طور مرتب تمیز نشود، روغن و تکه‌های غذا روی دیواره‌ها و سقف این دستگاه باقی خواهد ماند. این تکه‌های باقی مانده به مرور زمان باعث ایجاد بوی نامطبوعی در داخل دستگاه می‌شوند. خوشبختانه از بین بردن چربی داخل مایکروفر با یک لیمو، حوله و مقداری آب به سادگی امکان پذیر است.

۱- آب نصف یک لیموی تازه را با یک فنجان آب (۲۴۰ میلی لیتر) ترکیب کنید. محلول را در یک کاسه مخصوص مایکروفر بریزید. اگر به آب لیمو طبیعی و تازه دسترسی ندارید می‌توانید از آب مرکبات دیگر مانند پرتقال هم استفاده کنید.

۲- بعد از اینکه که آب لیمو را گرفتید، یک چاقو برداشته و لیمو را به قطعات کوچک‌تر تقسیم کنید. می‌توانید پوست لیمو را هم به آرامی جدا کرده و آن را درون ترکیب آب لیمو و آب بریزید. با این کار از تمام اجزای لیمو برای تمیز کردن مایکروفر استفاده کرده‌اید.

۳- حال کاسه مخصوص مایکروفر را به‌همراه تمام محتویات، مدت ۳ دقیقه درون دستگاه بگذارید و اجازه دهید حرارت ببیند.

مخلوط آب لیمو و آب باید داغ شده و حباب بزند، این امکان وجود دارد که در جریان این فرایند مقداری از این محلول از کاسه به درون دستگاه بریزد، که جای نگرانی نیست.

بلافاصله کاسه داغ را از مایکروفر خارج نکنید، زیرا امکان قل زدن مایع و پاشیدن آن به صورتتان وجود دارد. بعد از گذشت ۳ دقیقه درب مایکروفر را باز کنید.

بعد از گذشت حدود ۱ دقیقه کاسه آب را بردارید. به این نکته توجه کنید که کاسه آب می‌تواند بسیار داغ باشد از یک دستمال برای بیرون آوردن آن استفاده کنید.

به کاسه آب نگاه کنید اگر هنوز مقداری آب داخل کاسه می‌بینید، آن را برای ۱ یا ۲ دقیقه به داخل دستگاه برگردانید و بگذارید تمام آب درون آن تبخیر شود.

این محلول قدرت پاک کنندگی بالایی دارد و به‌خوبی چربی‌های داخل دستگاه را از بین می‌برد. همچنین روشی آسان برای از بین بردن بوی بد مایکروفر است، زیرا لیمو بوی خوش خود را در این فرایند به دستگاه خواهد داد.

درب مایکروفر را بسته نگه دارید و برای دقایقی از آن استفاده نکنید. اجازه دهید بخار این ترکیب روی دیوار‌ها بنشیند و چربی‌ها خیس بخورند. بعد از گذشت حدود ۱۰ دقیقه درب مایکروفر را باز کرده و تمیز کاری را شروع کنید.

۴- صفحه گردان مایکروفر را بلند کرده و از دستگاه خارج کنید و با یک حوله تمیز آن را پاک کنید. حوله را با کمی آب مرطوب کرده و به دیواره‌ها و پهلوی دستگاه بکشید. پشت درب مایکروفر را از قلم نیندازید. می‌توانید به جای استفاده از حوله، از یک اسفنج مرطوب استفاده کنید.

طریقه چربی زدایی مایکروفر با سرکه، حس تازگی

اگر با لکه‌هایی خشک شده و سرسخت طرف هستید و تلاش شما برای پاک کردن این چربی‌های سمج تا به حال میسر نبوده است، باید به سراغ سرکه بروید. سرکه یک پاک کننده طبیعی و بسیار موثر به حساب می‌آید و به آسانی تمام جرم‌ها را از بین می‌برد، با سرکه دیگر نیاز نیست نگران خطر استفاده از شوینده‌ها جهت نظافت داخل مایکروفر خود باشید. در ادامه این مطلب طریقه چربی زدایی مایکروفر با سرکه را که راهکاری ساده و البته ارزان و در دسترس است را به شما خواهیم گفت.

۱- اگر درون مایکروفر شما بسیار کثیف است و با لکه‌های چربی و تکه‌های غذای خشک شده طرف هستید، یک قاشق غذاخوری (۱۵ میلی لیتر) سرکه را درون یک کاسه بریزید. آب یک نصف لیمو را گرفته و آن را به خوبی با سرکه ترکیب کنید. اگر از آخرین باری که دستگاه خود را تمیز کرده‌اید یک ماه گذشته است، این ترکیب گزینه خوبی است.

۲- حوله را درون مخلوط فرو کنید و به دیواره‌های دستگاه بکشید، برای از بین بردن لکه‌های سخت فشار دستتان را بیشتر کرده و حوله را بیشتر به محلول آغشته کنید. اگر نگران بوی سرکه هستید، می‌توانید بعد از پایان نظافت، از محلول ترکیب آب لیمو با آب استفاده کرده و بوی سرکه را از بین ببرید.

تمیز کردن مایکروفر با جوش شیرین، بدون آسیب زدن

اگر بعد از به کاربردن سرکه و آب لیمو هنوز لکه‌های سختی درون مایکروفر مشاهده می‌کنید، جوش شیرین را به کار ببرید.

جوش شیرین لکه‌های سخت را به خوبی از بین می‌برد، کافیست جوش شیرین را روی لکه‌های خشک شده بپاشید و اجازه دهید ۱ الی ۲ دقیقه جوش شیرین روی این لکه‌ها بماند. یک پارچه تمیز بردارید و آن را با آب لیموی طبیعی کمی مرطوب کنید و روی لکه‌هایی که با جوش شیرین پوشانده شده‌اند بکشید. جوش شیرین به‌عنوان یک ساینده خفیف عمل می‌کند و آب لیمو نیز تکه‌های غذا را به راحتی جدا می‌کند.

بعد از تمیز کردن مایکروفر و برداشتن جوش شیرین، با یک پارچه مرطوب داخل مایکروفر را تمیز کنید و اثر جوش شیرین را به طور کامل از بین ببرید.

آموزش تمیز کردن داخل مایکروویو

درب مایکروویو را باز می‌کنید و با تکه‌های ریز و درشت غذا، چربی‌ها و گرد و غبار مواجه می‌شوید؟ حالا وقت آن رسیده است که مایکروویو خود را تمیز کنید. نگران ابزار کار نباشید، نیازی به استفاده از مواد شوینده قوی که می‌توانند صدمات جبران ناپذیری را به دستگاه شما وارد کنند نیست. در اینجا راهکار‌هایی برای تمیز کردن داخل مایکروویو، تنها با ۳ ماده طبیعی، ارزان و در دسترس یعنی جوش شیرین و سرکه و لیمو خواهیم گفت.خدمات نظافت منزل با آچاربازارائه سرویس‌های با کیفیت نظافت اتاق‌ها و سرویس‌های بهداشتی، تمیز کردن شیشه‌ها و مرتب کردن فضای کابینت‌ها و کمدها و نظافت و تمیز کردن کف و دیوارهای خانه و هر آنچه که شما در نظافت منزلتان نیاز داشته باشید. آچارباز برای سرویس‌دهی خدمات منزل آماده است.

تمیز کردن مایکروویو سولاردام ال جی

بیشتر مخاطبان ما این سوال را دارند که مایکروویو سولاردام ال جی را چگونه تمیز کنیم؟ به همین دلیل است که ما تصمیم گرفته ایم که ساده ترین روش تمیز کردن سولاردام ال جی را بگوییم.

مرحله مرحله داخل مایکروویو تمیز کنید

در گام اول سعی کنید بوی داخل مایکروو را از بین ببرید. از بین بردن بوی داخل ماکروفر و مایکروویو کمی سخت است. ساده ترین و موثرترین روش از بین بردن بوی بد استفاده کردن از جوش شیرین است. برای همین یک قاشق چایخوری جوش شیرین را داخل دستگاه قرار دهید و سیستم بوزدایی خودکار را انتخاب کنید. بعد از اینکه بوزدایی تمام شد با یک دستمال داخل مایکریو را تمیز کنید.

برای تمیز کردن داخل دستگاه به هیچ عنوان از اسپری استفاده نکنید، اما می توانید روی اسکاچ ابری بزنید و داخل دستگاه را تمیز کنید و بعد از دو دقیقه با یک دستمال نمدار داخل دستگاه را تمیز کنید.

برای پاک کردن لکه های سخت بهتر است که با پنبه آغشته به الکل صنعتی شروع به تمیز کردن داخل دستگاه کنید و حدود ۵ دقیقه بعد با دستمال نمدار پاک کنید.پیشنهاد مطالعه

از بین بردن لکه‌های داخل مایکروویو با بخار

یک فنجان (۲۴۰ میلی لیتر) آب را درون ظرف مخصوص مایکروویو بریزید. اگر مایکروویو خود را همیشه نظافت می‌کنید کافیست لیمو یا مرکبات دیگری مانند پرتقال را برداشته و چند برش از آن‌ها را به آب بیاندازید.

اگر لکه‌های سختی را درون مایکروویو خود مشاهده می‌کنید، کافیست یک قاشق غذاخوری سرکه سفید یا سیب را به آب اضافه کنید. آن را درون مایکروویو قرار داده و اجازه دهید که حرارت ببیند و بجوشد و در درون دستگاه بخار کند.

بعد از خاموش شدن دستگاه درب آن را باز نکنید و بگذارید بخارات حاصل از این محلول روی دیواره‌ها بنشیند و چربی و لکه‌ها خیس بخورند.

بعد از خنک شدن دستگاه درب را باز کرده و کاسه را با کمک یک حوله بیرون بیاورید، و با یک پارچه تمیز نمناک داخل مایکروویو را تمیز کنید.

با جوش شیرین بو را از بین ببرید

از سرکه برای تمیز کردن مایکروویو خود استفاده کرده‌اید و حالا با باز کردن درب دستگاه بوی سرکه را از داخل آن استشمام می‌کنید و نگران هستید بوی سرکه بر غذاهایی که می‌پزید باقی بماند؟

یک فنجان آب گرم را با یک قاشق جوش شیرین ترکیب کنید. جوش شیرین به خوبی بوی بد را به خود جذب کرده و آن را از بین می‌برد. برای اینکه این فرایند بهتر انجام شود، می‌توانید چند برش از مرکبات را درون این محلول ریخته و سپس در داخل دستگاه قرار دهید.

از کاسه مخصوص مایکروویو استفاده کنید. گرمای بیش از اندازه می‌تواند کاسه را به شدت داغ کرده و موجب ترکیدن آن شود. برای احتیاط یک سیخ یا یک قاشق چوبی را درون کاسه محلول بگذارید تا حرارت را به خود بگیرد.

از قرار دادن قاشق فلزی درون کاسه خودداری کنید.

کار تمیز کردن مایکرویوو را شروع کنید

کاسه را درون مایکروویو گذاشته و درجه آن را روی حداکثر گذاشته و زمان را روی ۵ دقیقه تنظیم کنید. محلول باید به مدت ۵ دقیقه در مایکروویو باقی بماند، در این مدت آب شروع به جوشیدن کرده و بخار می‌شود.

بعد از تمام شدن زمان مایکروویو، درب را به سرعت باز نکنید. با باز کردن درب مایکروویو بخار ازدرون دستگاه خارج شده و لکه‌ها خیس نمی‌خورند. اجازه دهید بخار برای دقایقی درون دستگاه باقی بماند بعد از گذشت حدود ۱۰ دقیقه درب را باز کنید. از یک حوله برای بیرون آوردن کاسه استفاده کنید.

کاسه را با احتیاط خارج کرده و صفحه گردان مایکروویو را از دستگاه بیرون آورید. چربی و لکه‌های موجود روی صفحه گردان را با آب و مایع ظرفشویی بشویید. کمی آب و آب لیمو را درون یک کاسه ریخته و اسفنج را درون آن فرو کنید و قسمت‌های زیرین، کناره‌ها، بالا و پشت درب مایکروویو را با آن تمیز  کنید.

قسمت داخلی مایکروویو را با یک پارچه خشک تمیز کنید و صفحه گردان را درون مایکروویو قرار داده و درست قرار گرفتن آن را چک کنید. مایکروویو را روشن کرده و به صفحه گردان نگاه کنید. اگر به درستی نچرخد یعنی آن را درست سرجای خود قرار نداده‌اید.

برای از بین بردن لکه‌های سخت درون مایکروویو از جوش شیرین استفاده کنید. نصف فنجان آب را با دو قاشق غذاخوری جوش شیرین ترکیب کنید تا به یک خمیر سفت برسید، پارچه‌ای تمیز برداشته و آن را به این خمیر آغشته کنید. پارچه را به آرامی بر دیواره‌های دستگاه بکشید و اجازه دهید جوش شیرین مدتی روی دیواره‌ها بماند. سپس با یک حوله تمیز جوش شیرین را پاک کرده و دوباره با یک پارچه تمیز دیواره‌ها را پاک کنید.

آموزش تمیز کردن بدنه مایکروویو

درون یک کاسه مقداری آب گرم بریزید و کمی مایع ظرفشویی به آن اضافه کنید. یک حوله تمیز بردارید و آن را به درون کاسه آب و مایع ظرفشویی فرو کنید. حوله را بچلانید و آب اضافی درون آن را خالی کنید.

حوله مرطوب را با دقت به قسمت‌های بالا و بدنه و صفحه نمایش بکشید. به یاد داشته باشید که باید از پارچه‌ای لطیف استفاده کنید تا خط و خشی روی بدنه دستگاه نیوفتد.

بعد از اینکه تمامی بدنه مایکروویو را با حوله مرطوب تمیز کردید، از یک دستمال خیس برای پاک کردن مایع ظرفشویی استفاده کنید. دستمال را بر بدنه دستگاه بکشید تا تمامی مایع ظرفشویی را پاک کند. دستمال را زیر آب گرفته و آن را بچلانید و آب اضافی آن را بگیرید و دوباره بدنه دستگاه را با آن تمیز کنید.

از بین بردن بوی داخل مایکروفر

مایکروفر‌ بوی غذا‌هایی که درون آن‌ پخته می‌شود را درون خود نگه می‌دارد، به خصوص اگر چیزی بسوزد. با گذشت زمان و تمیز نکردن مایکروفر این بو‌ها بیشتر خودشان را نشان می‌دهند و بر فرایند پخت‌وپز تاثیر بسزایی دارند. در اینجا به چند راه حل آسان برای از بین بردن بوی بد مایکروفر اشاره می‌کنیم.

تمیز کردن مایکروویو با سرکه، ضدعفونی کننده قوی

یک کاسه مخصوص مایکروفر را بردارید و یک دوم فنجان آب را با یک قاشق غذاخوری سرکه مخلوط کنید. کاسه را درون مایکروفر قرار داده و اجازه دهید به مدت ۵ دقیقه حرارت ببیند و شروع به بخار کردن کند.

درب دستگاه را باز نکنید و اجازه دهید بخار محلول برای حدود ۱۰ الی ۱۵ دقیقه درون مایکروفر باقی بماند. سرکه بوی بد غذا‌های مانده را به خود می‌گیرد.

حالا کاسه را بیرون بیاورید، سپس صفحه گردان دستگاه را خارج کنید. یک پارچه میکروفایبر یا یک حوله برای تمیز کردن قسمت‌های داخلی دستگاه  بردارید و چندین بار دیواره‌ها و کناره‌های دستگاه را تمیز کنید.

بو و لکه‌های سخت مایکروفر را از بین ببرید

تکه‌های به جا مانده عذا منبع بو در مایکروفر هستند. برای تمیز کردن تکه‌های مواد غذایی و لکه‌های چربی که درون مایکروفر ریخته‌اند از یک فرچه استفاده کنید.

دو فنجان آب را با یک فنجان سرکه ترکیب کنید و در اسپری بریزید. محلول را در قسمت‌های کثیف اسپری کرده و با برس، به از بین بردن لکه‌ها بپردازید.

حالا زمان آن رسیده است که مایکروفر را بو کنید، سرکه یک ضدعفونی کننده قوی به حساب می‌آید و به خوبی بوی ناخوشایند را از بین می‌برد. اگر سرکه موفق شده است بوی مواد غذایی را از داخل مایکروویو ببرد، اما حالا شما بوی سرکه را احساس می‌کنید، کافیست درب دستگاه را برای مدتی باز بگذارید تا بوی سرکه برود.

اما اگر هنوز بوی نامطبوعی از درون مایکروفر احساس می‌کنید بهتر است این راهکارها را هم امتحان کنید.

جوش شیرین را هم وارد ماجرا کنید

اگر هنوز بوی ناخوشایند را احساس می‌کنید، یک اسفنج بردارید و آن را با کمی سرکه مرطوب کنید. سپس مقداری جوش شیرین روی آن بریزید. اسفنج را برداشته و آن را درون مایکروفر بکشید.

وقتی که روز به پایان می‌رسد و دیگر استفاده‌ای از دستگاه ندارید، می‌توانید جعبه جوش شیرین را درون دستگاه بگذارید. اجازه دهید جعبه جوش شیرین به مدت ۱۲ ساعت درون دستگاه بماند و بوها را به خود جذب کند. قهوه هم گزینه خوبی است. کمی پودر قهوه در ظرفی بریزید و آن را درون دستگاه بگذارید، مایکروفر بوی قهوه را به خود خواهد گرفت.

به سراغ مرکبات بروید

مقداری پوست پرتقال یا لیموی تازه بردارید. یک کاسه را با دو فنجان آب پر کرده و پوست پرتقال یا لیمو‌های خرد شده را به درون آن بیاندازید. مایکروفر را به مدت ۴ دقیقه روشن کنید و بگذارید این محلول داخل دستگاه بخار کند

درب دستگاه را باز نکنید و بگذارید دستگاه بوی خوش مرکبات را به خود بگیرد. نظافت و تمیز کردن مایکروفر و مایکروویو مانند دیگر بخش‌های نظافت، کاری سخت به حساب آمده و بسیار زمان‌بر است. اگر وقت کافی برای نظافت کردن ندارید، می‌توانید با مراجعه به سایت آچارباز درخواست اعزام نظافتچی را ثبت کنید، پشتیبانان آچارباز به سرعت با شما تماس گرفته و در زمان مشخص نظافتچی به محل شما خواهد آمد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای الزامی میبایست تکمیل شوند.