تمیز کردن وسایل آشپزخانه

تمیز کردن وسایل آشپزخانه : خیلی ها فکر می کنند که فقط سینک ظرف شویی یا سیم و اسکاچ جزو آلوده ترین وسایل آشپزخانه هستند و باید آنها را با مواد شوینده شست، درحالی که متخصصان صنایع غذایی می گویند برخی دیگر از وسایل آشپزخانه هم می توانند آلودگی های محیطی و غذایی را در خود نگه دارند. اگر این وسایل به درستی شسته و استفاده نشوند، حتی می توانند عامل انتشار انواع میکروب ها مانند ای کولای، سالمونلا، لیستریا و قارچ ها در میان لوازم آشپزی یا حتی غذاها باشند. در ادامه همین مطلب، شما را با این ۶ وسیله آلوده آشنا می کنیم.

دربازکن

معمولاً از دربازکن های دستی یا برقی برای باز کردن در انواع کنسرو و تن ماهی استفاده می شود و بیشتر ما هم آن را پس از استفاده (بدون شستن) داخل کشوی قاشق ها می اندازیم اما این کار می تواند باعث باقی ماندن مقداری از محتویات تن ماهی یا کنسرو روی چرخ های دربازکن و رشد و تکثیر انواع قارچ ها، کپک ها و باکتری ها در سطح این وسیله و سایر وسایل داخل کشو شود. دربازکن باید پس از هر بار استفاده با آب گرم و مایع ظرف شویی به کمک یک مسواک، خوب شسته شود.

جاچاقویی

این روزها خیلی ها دوست دارند بسته های بزرگ و کوچک چاقو را که حاوی یک جا چاقویی و تعدادی چاقو با اندازه های مختلف است، بخرند و آن را در آشپزخانه قرار دهند تا هر زمانی که به هر مدل چاقو نیاز داشتند، در دسترس شان باشد اما شما به عنوان خانم خانه، یادتان می آید آخرین باری که سطح داخلی و بیرونی این جا چاقویی را با مواد شوینده شستید، کی بود؟ برای شستن این وسیله باید یک ظرف گود را پر از آب گرم، پودر صابون و کمی مواد ضدعفونی کننده کنید، سپس جاچاقویی را چند دقیقه داخل این محلول بگذارید و پس از خارج کردن، تمام زوایای آن را با یک مسواک یا برس کوچک به خوبی بشویید و آب بکشید. پس از خشک شدن کامل، می توانید چاقوها را در جای مخصوص خود قرار دهید. از آنجا که شما چاقوها را پس از خارج کردن از جایشان و پیش از استفاده نمی شویید، بنابراین امکان آلوده شدن چاقوهایی که محفظه نگهداری آنها هرگز شسته نمی شود، بسیار زیاد است بنابراین بهتر است جا چاقویی حداقل ماهی یک بار شسته شود.

جامیوه ای

اگر عادت دارید میوه ها را نشسته داخل جامیوه ای بگذارید و جامیوه ای را هم سال تا سال نشویید، باید مطمئن باشید که بزرگ ترین عامل انتشار لیستریا، سالمونلا، کپک ها و قارچ ها در یخچال شما جامیوه ای است. میوه های نشسته، اگر کمی هم رطوبت داشته باشند، می توانند باعث تولید میکروب های مختلف، کپک ها و قارچ ها در محل نگهداری شان شوند. اگر این محل نگهداری جامیوه ای یخچال باشد، باید برای پیشگیری از رشد، تکثیر و انتشار عوامل آلودگی به درون یخچال و مواد غذایی مختلف، حداقل ماهی یک بار جامیوه ای را به خوبی بشویید. برای شستن جامیوه ای کافیست مقداری آب گرم را با صابون یا هر ماده پاک کننده دیگری مخلوط کنید، کمی جوش شیرین به آن بیفزایید و این محلول را داخل جامیوه ای بریزید و اجازه دهید حدود ۲ ساعت در آن باقی بماند. سپس جامیوه ای را به خوبی آبکشی و خشک کنید و آن را سر جایش قرار دهید.

جا گوشتی در یخچال یا فریزر

آب گوشت خام حاوی سالمونلا و ای کولای است. اگر این آب به مواد غذایی دیگر شما نشت کند (به خصوص اگر قرار باشد آن مواد غذایی را خام مصرف کنید) حتماً باعث آلوده شدن آن ماده غذایی و بیمار شدن شما در اثر مصرفش می شود بنابراین همیشه طبقه های پایینی یخچال یا فریزر را برای نگهداری گوشت انتخاب کنید. گوشت را طوری بسته بندی کنید که آب آن نشت نکند و اگر طبقه های یخچال یا فریزر، آلوده به آب و خونابه گوشت شد، بلافاصله آنها را خارج کنید و با آب گرم و مواد شوینده بشویید تا جلوی تکثیر و انتشار میکروب ها را در یخچال و فریزرتان بگیرید.

قطعه های چرخ گوشت

تمام قطعات چرخ گوشت که با گوشت خام در تماس مستقیم هستند یا آب گوشت هنگام چرخ کردن روی آنها می پاشد، در صورت تمیز نشدن، آلوده به میکروب سالمونلا می شوند. به همین دلیل باید تمام قسمت های چرخ گوشت را پس از استفاده با آب گرم و مواد شوینده خوب بشویید. قسمت هایی که قابل جدا کردن نیستند هم با دستمال آغشته به آب گرم و مواد شوینده پاک کنید تا باعث تکثیر و پخش میکروب در آشپزخانه و کابینت نگهداری چرخ گوشت نشود.

جاظرفی

جاظرفی های استیل که کنار سینک ظرفشویی قرار می گیرند، می توانند باعث رشد و انتشار انواع میکروب ها و باکتری ها باشند. این جاظرفی ها باید ماهی یک بار از کنار سینک برداشته شوند تا بتوانید زیر آنها را با مواد شوینده و ضدعفونی کننده تمیز کنید. خود جاظرفی هم باید ماهی یک بار در حالی که ظرفی درون آن قرار ندارد، با مواد شوینده و آب گرم شسته شود.

تمیز کردن وسایل آشپزخانه

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای الزامی میبایست تکمیل شوند.