انواع روش های شستن پرده در خانه

شستن پرده در خانه ، پرده یکی از اجزای مهم خانه است که در نگاه اول توجه زیادی را خود جلب می‌کند. پس برای داشتن پرده‌هایی تمیز و درخشان‌تر خواندن این مطلب را از دست ندهید.

بیشتر پرده‌ ها چه پارچه‌ای و ساده باشند و چه مخمل و طرحدار، گرد و خاک، موی حیوانات خانگی، شوره‌ی سر و … را به خود جذب می‌کند.
همچنین غبارآلود بودن پرده، روی کیفیت هوای داخل خانه نیز تاثیر می‌گذارد. هر بار که پرده‌ها را باز یا بسته می‌کنید یا کسی به آن‌ها دست می‌کشد تا مرتبشان کند، گرد و خاک روی پارچه در هوا پخش می شود. سپس گرد و خاک روی مبلمان، فرش و هر جایی از خانه دوباره می‌نشیند.
کسانی که از آلرژی رنج می‌برند، شستشوی منظم کمک می‌کند حساسیت کمتری در خانه نشان دهند.
روش شستشو بستگی به جنس آن دارد. اما بهترین روش شستشو استفاده از خدمات پرده‌شویی‌ست. اگر می‌خواهید پرده را در خانه بشویید، با توجه به جنس پارچه، روش‌های زیر را امتحان کنید.

پرده‌ پارچه‌ای

  • پرده را از میله پرده جدا کنید.
  • یک بار آن را بیرون از خانه بتکانید.
  • سپس پرده را در ماشین لباسشویی بیاندازید. تنظیمات ماشین باید روی دور آرام (مخصوص پارچه‌های ظریف) باشد و با آب سرد شسته شود.
  • بعد از شستشو، در صورتی که می‌خواهید از خشک‌کن استفاده کنید آن را روی دور آهسته قرار دهید.
  • به محض اتمام خشک شدن، پرده را از ماشین خارج کنید تا چروک نشود.

پرده توری

شستن پرده در خانه ،این پرده‌ها سبک هستند و به همین دلیل ممکن است در حین شستشو به سادگی چروک شوند. پس بهترین راه شستشو در خانه، شستشو با دست است. سینک را از آب سرد پر کنید و به قدر نیاز مایع صابون به آن اضافه کنید.

  • برای ده دقیقه پرده را در محلول آب سرد و صابون خیس کنید. سپس به آرامی آن را چنگ بزنید.
  • پرده را آب بکشید و دوباره سینک را با آب سرد پر کنید. آن را به آرامی در آب سرد چنگ بزنید تا بقایای صابون از پارچه جدا شود.
  • آبگیری کنید و پرده را آویزان کنید تا در همان حالت خشک شود.

پرده مخمل

بعضی از پرده‌های مخمل قابلیت شستشو در خانه را دارند. معمولا انواع براق‌تر و والان‌دار را نمی‌توان در خانه شست. برای شستشوی آن‌ها حتما از خدمات پرده‌شویی استفاده کنید.

  • پرده را در ماشین لباسشویی با دور آهسته (مخصوص پارچه‎های ظریف) و آب سرد بشویید.
  • مخملبه هیچ عنوان نباید با خشک‌کن ماشین لباسشویی، خشک شوند. آن را روی یک پارچه‌ی کتانی پهن کنید تا خشک شود.

پرده‌هایی که نباید در خانه شست

اگر پرده را به صورت آماده خریداری کرده‌اید ممکن است روی آن برچسب خشکشویی و عدم شستشو با دست را ببینید. اگر پارچه‌ی آن را جداگانه خریده‌اید در مورد شستشو باید از فروشنده سوال کنید.
اما طبق یک قاعده‌ی کلی پرده‌های والان‌دار، مخمل و رسمی را نباید در خانه شست. همچنین اگر چند سال از عمر پرده‌ی شما می‌گذرد نباید در خانه شسته شود.

روتین شستشوی پرده

روتین هفتگی:
قبل از تمیز کردن هر اتاق، ابتدا پرده را بتکانید. ده دقیقه صبر کنید تا گرد و خاک روی زمین بشینند. سپس اتاق را تمیز کنید و جارو بزنید.

روتین ماهانه:
با استفاده از سری مخصوص جاروبرقی، روی پرده را به خوبی تمیز کنید. این کار را از بالا به پایین انجام دهید.

روتین سالانه:
بسته به محل زندگی شما، هر سال یا هر چند ماه یکبار ممکن است به خدمات پرده‌شویی نیاز پیدا کنید. در صورتی که احساس می‌کنید پرده کثیف است، هر چه سریع‌تر برای شستشوی آن اقدام کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای الزامی میبایست تکمیل شوند.