برنامه های ماشین لباسشویی

برنامه های ماشین لباسشویی

برنامه های ماشین لباسشویی : از شستشوی سریع تا قفل کودک، ابهامات عادی در زمینه‌ی برنامه‌های ماشین لباسشویی را رفع می‌کنیم و خواهید فهمید که چقدر ارزش دارد کمی برای آن‌ها وقت بگذارید.

برخی ماشین‌های لباس‌شویی با مجموعه‌ای گیج‌کننده از برنامه‌ها هستند که واقعاً شما را گیج می‌کنند. آن‌ها چه کاری انجام می‌دهند؟‌برای چه چیزی خوب هستند؟ آیا آنها ارزش آن را دارد که یک ماشین جدید بخرید؟

اینجا، ما شما را برخی از برنامه‌های عمومی که در بیشتر ماشین‌ها پیدا می‌شود و می‌توانند ارزشمند باشند اگر بخواهید یک مدل جدید بخرید، آشنا خواهیم کرد.

مصنوعی یا پنبه‌ای (Synthetics or cottons)

بیشتر ماشین‌های لباس‌شویی برنامه‌های جدایی برای پنبه‌ای و مصنوعات و گاهی تنظیمات دمایی متفاوت دارند. برنامه‌های پنبه‌ای غالباً گرم‌تر هستن، در حالی که برنامه‌های مصنوعات در دماهای پایین‌تری، ۴۰ درجه سانتی‌گراد و کمتر، و با دورهای چرخش کمتر هستند.

برنامه‌های مصنوعات، که «مراقبت راحت» خوانده می‌شوند، برای لباس‌های غیرپنبه‌ای مانند لباس‌هایی که از پلی‌استر و چسبان ساخته می‌شوند طراحی شده‌اند، که نیاز به شستشوی ظریف‌تری دارند.

برنامه‌های مصنوعات در دمای پایین‌تر و سرعت چرخش کمتر شستشو می‌کنند»

بیشتر ماشین‌ها برنامه‌ی پنبه‌ای دارند، اما همه آن‌ها برنامه مصنوعات را ندارند. اگر نیاز دارید که لباس‌های ظریف بیشتری را بشویید، باارزش است که به دنبال این باشید، همچنین شما ابتدا باید برچسب لباس‌ها را بررسی کنید.

همچنین، برنامه‌های مشابه دیگری مانند ظریف‌ها، شستشوی دستی و پشمی وجود دارد که شما به جای آن، بر طبق نوع لباس‌ها، انتخاب نمایید. به یاد داشته باشید که ظرفیت برای برخی برنامه‌ها متفاوت است، بنابراین اگر شما به دنبال خرید ماشینی با ظرفیت خاص هستید، این را اول بررسی کنید.

وقتی ما ماشین‌های لباس‌شویی را آزمایش می‌کنیم، ما دورهای مصنوعات و پنبه‌ای در دمای ۴۰ درجه سانتی‌گراد را تست می‌کنیم، می‌فهمیم که تفاوت‌های زیاد بین آن‌ها، حتی در ماشین‌های مشابه وجود دارد.

برنامه‌های پشمی/ظریف/شستن با دست (Wool/delicate/handwash programs)

اساساً این‌ها برنامه‌های با دمای پایین هستند که حداقل چرخش هنگام شستشو را دارند و لباس‌ها را از خراب شدن حفظ می‌کنند، شبیه به برنامه‌های مصنوعات.

همانند شستشوی مصنوعات، اگر لباس‌های ظریف زیادی به ویژه پشمی و ابریشمی دراید، این می‌تواند برای‌تان مفید باشد. همچنین، مطمئن شوید که اول برچسب لباس را خوانده‌اید، زیرا برخی لباس شستشو با ماشین را هیچ‌وقت توصیه نمی‌کنند.

برنامه‌های ورزشی (Sports programs)

این‌ها برای شستشوی لباس‌های ورزشی ماکروفیبر هستند، و طوری طراحی شده‌اند که رد عرق و بو را با دوره شستشوی طولانی، اما دماهای پایین‌تر، حذف کنند، بنابراین لباس آسیب نخواهد دید. برخی ماشین‌ها همچنین برنامه‌ی مخصوصی دارند که به شما اجازه می‌دهند کفش‌های ورزشی‌تان را هم بشویید.

اگر شما لباس‌های ورزشی زیادی برای شستن داشته باشید خوب است، اما این چیزی نیست که ما امتحان نکرده باشیم. همچنین، یک ماشین لباس‌شویی خوب باید قادر به حذف هر نوع لکه‌ی در حالت عادی باشد، بدون توجه به اینکه اون‌ها چه نوعی هستند.

شما می‌توانید ببینید که کدام ماشین لباس‌شویی‌ها بهترین موارد برای خرید هستند یعنی آن‌هایی که لکه‌ها را به راحتی پاک می‌کنند.

تنظیمات شستشوی سریع (Quick wash settings)

برنامه‌های شستشوی سریع خیلی محبوب هستند و در بیشتر ماشین‌ها وجود دارند. همان‌طور که انتظار دارید این برنامه‌ها به شما اجازه می‌دهند که لباس‌هایتان را در مدت زمان کوتاه‌تری نسبت به برنامه عادی بشویید، برای بعضی‌ها ممکن است به کوتاهی ۱۵ دقیقه باشد.

پس وقتی بخواهید چیزی رو سریع بشویید، این خیلی خوب خواهد بود، مانند لباس مدرسه که برای فردا صبح لازم دارید. بعضی ماشین‌ها با بیشتر از یک گزینه‌ی شستشوی سریع هم وجود دارند.

اما مراقب باشید که شستشوی سریع به شما فقط اجازه‌ی شستن ۱.۵ کیلوگرم در هر بار را می‌دهد که معادل دو جفت جین است. برخی ماشین‌های لباس‌شویی گزینه‌ی شستشوی سریع با پر کردن کامل را می‌دهند، اما معمولاً برای لباس‌های خیلی سبک قابل استفاده است.

برنامه‌های دما (Temperature programs)

همه ماشین‌های لباس‌شویی تنظیمات دما دارند، و بنابراین می‌توانید لباس‌هایتان را در آب گرم‌تر بشوید تا لکه‌ها بروند، یا آب سرد برای صرفه‌جویی استفاده کنید.

بعضی ماشین‌ها به شما فقط گزینه‌های ۳۰، ۴۰، ۶۰ درجه و غیره را می‌دهند، در حالی که در برخی تنظیمات دمای به صورت ترکیبی با دیگر گزینه‌ها است، مانند ۶۰ درجه برای پنبه‌ها و ۳۰ درجه برای مصنوعات.

از آن جایی که تنظیمات دمایی در همه ماشین‌هایلباس‌شویی وجود دارد، باید در مورد اینکه چه گزینه‌ها و چه ساختاری را می‌خواهیم را در نظر بگیریم. آزمایش‌های ما نشان می‌دهد که شستشو در دمای ۲۰ درجه باعث صرفه‌جویی ۶۶٪ هزینه نسبت به شستن در دمای ۴۰ درجه می‌شود، اما لکه‌ها را کمتر پاک می‌کند.

برای اینکه به شما کمکی شود، نگاهی به راهنمای دمای ماشین لباس‌شویی برای اطلاعات کامل در مورد شستن در دمای مختلف از ۲۰ درجه تا ۹۰ درجه بیاندازید

ما فهمیده‌ایم که شستن در دمای ۲۰ درجه می‌تواند باعث ۶۶٪ صرفه‌جویی در هزینه‌ها شود.

نمایشگر زمان باقی‌مانده و تشخصی اتوماتیک (Time-remaining display and automatic detection)

بعضی ماشین‌های لباس‌شویی نمایشگری دارند که شمارشگر معکوس مدت زمان تا اتمام شستشو دارند، تا شما بدانید که چقدر باقی‌مانده است.

بیشتر ماشین‌های لباس‌شویی پیشرفته با وزن کردن مخزن، میزان لباس را تشخیص می‌دهند و زمانی تقریبی برای تمیز شدن کامل لباس‌ها ارائه می‌کنند.

تنظیم زمان تاخیر، برای اینکه ممکن شما موقع اتمام شستشو حضور نداشته باشید خیلی خوب است. بنابراین می‌توانید با تنظیم درست آن در لحظه تمام شدن شستشو لباس‌ها حضور داشته و آنها را روی طناب پهن کنید.

گزینه وزن کردن خودکار به این معنی است که ماشین فقط به مقداری که لازم هم تا لباس‌ها تمیز شوند کار خواهد کرد که می‌تواند باعث ذخیره انرژی شود، ولی این ویژگی می‌تواند گران باشد.

برنامه های ماشین لباسشویی

زمان شروع/پایان تاخیری (Delay start/End time)

شروع تاخیری به این معنی است که شما می‌توانید انتخاب کنید که چه زمانی می‌خواهید ماشین لباس‌شویی شروع به شستن لباس‌های شما کند، مثلاً چند ساعت قبل از اینکه شما به خانه برگردید. به طریقی دیگر، برخی ماشین‌های لباس‌شویی عملکرد زمان پایان دارند که به شما اجازه می‌دهند زمانی که می‌خواهید برنامه تمام شود را انتخاب کنید.

«گاهی برنامه‌های زمان تأخیر به ۹، ۶ و یا سه ساعت محدود هستند»

این یک گزینه مفید می‌تواند باشد، مخصوصاً اگر نخواهید که لباس‌های شسته شده مدت زمان زیادی داخل ماشین لباس‌شویی بمانند. همچنین، در کنار اینکه برخی ماشین به شما امکان تأخیر در شروع به هر عددی تا ۲۴ ساعت را می‌دهند، برخی دیگر، ممکن است فقط به شما امکان انتخاب از ۳، ۶ و ۹ ساعت تأخیر در شروع را می‌دهند، پس قبل از خرید بررسی کنید.

همین‌طور، با اینکه این‌ها ویژگی‌های کاملاً عادی هساتد، در همه‌ی ماشین‌ها وجود ندارد، بنابراین اگر برای‌تان مهم باشد قبل از خرید بررسی کنید.

قفل کودک (Child locks)

دو نوع قفل کودک در ماشین‌های لباس‌شویی وجود دارد. نوع خیلی مرسوم همه دکمه‌های روی پنل را غیرفعال می‌کند، شبیه به حالتی که گوشی موبایل‌تان را قفل می‌کنید. این به این معنی است که برنامه‌‌ها و تنظیمات نمی‌توانند توسط کسی تغییر داده شوند تا زمانی که دوباره قفل را غیرفعال کنید.

نوع دوم قفل کودک کمتر مرسوم، که قفل ایمنی در هم نامیده می‌شود، ابزاری است که جلوی بسته شدن در را می‌گیرد. این به این معنی است که کودکان نمی‌توانند چیزهایی که داخل مخزن نباید باشند را آنجا قفل کنند.

اگر بچه دارید، این گزینه‌ی خوبی می‌تواند باشد.

پیش-اتو/اتوی آسان/ضد چروک (Pre-ironing/easy iron/anti crease)

یک برنامه اتو کمک خواهد کرد که لباس‌ها چروک نشوند، معمولاً با کم کردن سرعت چرخش یا کوتاه کردن مدت زمان چرخش. بعضی ماشین‌های لباس‌شویی تنظیماتی دارند که دیگر برنامه‌های عادی از پیش تعریف شده را تغییر می‌دهند. اگر شما خیلی اتو می‌کنید، یک از این برنامه‌ها ارزش جستجو را خواهد شد.

مراقبت کودک (Baby care)

این یک برنامه‌ی شستن کاملا شدید است که در دمای بالا و تعداد بیشتری آبکشی برای اینکه از پاک شدن مواد شوینده از لباس‌ها تا حد امکان مطمئن شویم.

روش دیگر تنظیم دستی دما توسط خودتان است – راهنماهایی برای دماهای شستشوی ماشینی وجود دارد که می‌تواند درک صحیح از اینکه چه برنامه‌ای مناسب برای شستن است بدهد. به علاوه، ما هر ماشینی را برای اینکه چه مقدار اثر مواد شوینده باقی‌مانده است را آزمایش کرده‌ایم.

بهداشتی/ضد آلرژی (Hygiene/anti-allergy)

یک چرخه بهداشتی برای حذف مواد آلرژی‌زا از لباس‌ها طراحی شده است، معمولاً با نگاه داشتن آب در دمای بالا و استفاده از بخار انجام می‌شود که اگر ماشین لباس‌شویی سیستم بخار را داشته باشد. تحقیقات نشان می‌دهد که حتی شستشوی پنبه‌ها در دمای ۶۰ درجه باعث حذف مواد آلرژی‌زا و باکتری‌ها نخواهد شد.

اقتصادی (Eco)

همان‌طور که از نامش پیداست، این برنامه انرژی را ذخیره خواهد کرد. ما ماشین‌های لباس‌شویی را برای این تنظیم امتحان نکرده‌ایم ولی می‌توانیم بگوییم که چه مقدار آب و انرژی در هر بار استفاده توسط ماشین‌های لباس‌شویی استفاده می‌شود بنابراین می‌توانید به شما بگوییم که هزینه هر بار استفاده چقدر است و کدام یک ارازان‌تر است.

برنامه های ماشین لباسشویی

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای الزامی میبایست تکمیل شوند.