تمیز کردن پره های رادیاتور در خانه و محیط کار

تمیز کردن پره های رادیاتور در خانه و محیط کار ،شوفاژها، این ابزارهای گرم کننده منازل که زمستان‌ها یار و یاور ما در سرما هستند، اکثرا در هنگام تمیزکاری خانه مورد غفلت واقع می‌شوند. اما فراموش نکنید که این دستگاه نیز می‌تواند اسیر گرد و غبار شود و بهتر است هرزگاهی دستی به سر و روی آن بکشید. با تمیز کردن شوفاژ می‌توانید گرمای بهینه‌تری در این زمستان سرد در منزل و محل کار خود داشته باشید.

اهمیت تمیز کردن شوفاژ

تمیز کردن شوفاژ علاوه بر اینکه ظاهری چشم نواز تر به منزل شما می‌دهد، می تواند با بهینه کردن عملکرد، هزینه های گرمایش شما را کاهش دهد. گرد و غبار موجود بین پره های رادیاتور سبب می‌شود که گرما به طور مستقیم نتواند از آن خارج شود؛ به این معنی که رادیاتور برای گرم کردن به فرآیند سختی احتیاج خواهد داشت.

گرد و غبار همیشه در هوا وجود دارد. حتی موهای حیوانات خانگی ( در صورت داشتن حیوان خانگی) و باقی مانده نیکوتین (در صورت سیگاری بودن) می‌تواند به گرد و غبار بیافزاید. همه این مواد می‌توانند با هم ترکیب شوند و با جریان هوا روی همه اجسام و وسایل مانند شوفاژ بنشینند و در محفظه پشتی آن به تدریج جمع شود.

بنابراین نیاز است که حداقل سالی یک بار رادیاتور و شوفاژهای خود را تمیز کنید و آنها را از گرد و غبار بزدایید. البته تمیز کردن هفتگی ایده بهتری است و اگر وقت ندارید حداقل یک دستمال روی آن بکشید تا گرد و خاکی که روی آن نشسته به تدریج به لوله‌های داخلی نفوذ نکند. بنابراین برای کاهش هزینه‌های گرمایش و افزایش طول عمر سیستم خود این کار را پشت گوش نیاندازید و در اولین گام ابزارهای آن را تهیه کنید.

ابزارها و لوازم مورد نیاز

قبل از اینکه اقدام به تمیز کردن شوفاژ کنید، نیاز است که ابزارها و لوازم انجام این کار را آماده کنید.

 • جارو برقی
 • گردگیر دستی
 • سطل آب و صابون
 • اسفنج و پارچه
 • حوله
 • چوب بلند

مراحل تمیز کردن شوفاژ

 • شوفاژ را خاموش کنید

تمیز کردن پره های رادیاتور در خانه و محیط کار ،پیش از اینکه رادیاتور خود را تمیز کنید، مطمئن شوید که آن را خاموش کرده اند. تمیز کردن شوفاژ در حال روشن نه تنها امن نیست، بلکه ممکن است آسیب به لوله‌ها موجب پاشیده شدن آب داغ به دست و صورت شما شود. بنابراین نیاز است که شوفاژ را خاموش کرده، بگذارید سرد شود. هنگام تمیز کردن از فشار و کشیدن شوفاژ به سمت جلو خودداری کنید.

 • استفاده از جاروبرقی

اکنون زمان آن است که جاروبرقی را بیرون آورده و اطراف و درزهای شوفاژ را جارو بکشید. با کمک لوله بلند جاروبرقی پشت آن را نیز تا جای ممکن جارو بکشید. با کمک سری های مختلف جاروبرقی داخل پره‌ها را هم می توانید جارو کنید. اما اگه امکانات این کار را ندارید نگران نشوید و ادامه مراحل را دنبال کنید.

 • چوب گردگیری یا برس تمیزکننده

استفاده از برس تمیز کننده مخصوص رادیاتور می‌تواند در این مرحله مفید باشد. این ابزار با دارای بودن قسمت‌هایی پر شکل می تواند به راحتی داخل پره‌ها و قسمت های داخلی شوفاژ نفوذ کند و آن را از گردوغبار پاک کند. اما اگر این ابزار را ندارید از یک چوب دسته بلند که رویش دستمالی بسته اید استفاده کنید و تمام بدنه پشتی شوفاژ را گردگیری کنید.

 • دمیدن هوا با سشوار

یکی دیگر از راه های زدودن گردو غبار راه برعکس جارو برقی و دمیدن هوای خروجی به شوفاژ با استفاده از سشوار است. نازل سشوار را به سمت بالای شیارهای شوفاژ ببرید و هوا را با شدت بالا به آن بدمید. این کار به شما کمک می‌کند که گردو خاک درون شوفاژ نیز کنده شود. لازم به یادآوری است که بهتر است قبل از این کار یک حوله مرطوب زیر شوفاژ بیاندازید تا گرد وخاک را به خود جذب کند.

 • استفاده از آب و صابون

سطلی آماده کرده و آن را با آب گرم پر کنید. داخل آن مقداری شوینده یا پودر صابون بریزید. اسفنج را داخل مایع زده، آب اضافی آن را بگیرید تا حدی که تنها مرطوب شود. بدنه بیرونی شوفاژ را با اسفنج پاک کنید و مراقب باشید محلول زمین نریزد( می توانید حوله یا دستمال حوله ای زیر شوفاژ بیاندازید). پس از اسفنج زدن، با یک دستمال خشک شوفاژ را خشک کنید تا از زنگ زدن آن جلوگیری کند. لازم است دیوار اطراف شوفاژ و بالای آن را نیز دستمال بکشید. گاهی اوقات گرما می‌تواند گرد و غبار را به سمت بالا و دیوارهای بالایی شوفاژ منتقل کند. البته بهتر است با توجه به نوع کاغذ دیواری و دیوارها این کار را انجام دهید.

 •  اقدام به پاک کردن کنید.
 • سعی نکنید که برای تمیز کردن شوفاژ، پانل های شوفاژ را جدا کنید. این کار می تواند به دستگاه آسیب برساند.
 • برای تمیز کردن خوردگی داخل رادیاتور که به علت املاح آب به وجود می آید باید از متخصص این کار کمک بگیرید و استادکار می تواند علاوه بر سرویس و هواگیری شوفاژ ، در تمیزکردن رسوبات آن کمک حال شما باشد.

اکنون که با نکات و ترفندهای پاک کردن شوفاژ آشنا شدید، همین امروز دست به کار شوید و به این دستگاه گرمازای منزل که همیشه بی تفاوت بوده اید، با تمیز کردن و بهینه کردن مصرف انرژی توجه نشان دهید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای الزامی میبایست تکمیل شوند.