چند راه ساده برای نظافت سطل زباله

چند راه ساده برای نظافت سطل زباله ،شاید فکر کنید سطلی که خود قرار است منبعی برای زباله‌های کثیف باشد، دیگر چه نیازی به تمیزی و نظافت دارد؛ اما این تفکر صحیح نیست و همین زباله‌ها حاوی انواع باکتری‌ها، قارچ‌ها و … هستند که به‌راحتی موجبات ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها را فراهم می‌کنند. از طرفی دیگر عدم شستشو و نظافت منظم سطل‌های زباله منجر به ایجاد بوی نامطبوع در محیط منزل خواهد شد. همین دو مورد برای درک اهمیت نظافت سطل زباله کافی نیست؟ در این مقاله با مطالب جدیدی در رابطه با نظافت سطل زباله آشنا خواهید شد.

نظافت سطل زباله

معمولاً دو مشکل رایج در رابطه با سطل‌های زباله به چشم می‌خورند، یکی از آن‌ها کثیفی و لکه‌شدن سطل زباله و دیگری بوی نامطبوع سطل آشغال است. برای مقابله با این موارد راهکارهایی وجود دارد که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

 

بوی ناخوشایند سطل‌های زباله

یکی از عوامل اصلی ایجاد بو در سطل زباله، ریختن غذاهای فاسدشدنی درون سطل است. برای این‌گونه زباله‌ها باید سطل جداگانه‌ای حتی بیرون از محیط منزل در نظر گرفت. همچنین جهت جلوگیری از بو، پوست میوه‌ها و سبزی‌ها را ابتدا در کیسه کوچک گذاشته و سپس درون سطل بریزید. از طرف دیگر هر چه زمان بیشتری از نگهداری زباله در خانه بگذرد، احتمال شکل‌گیری بوی نامطبوع بالاتر می‌رود. ازاین‌رو خوب است که هم برای مقابله با حشرات و هم جلوگیری از بو، در فواصل زمانی کوتاه زباله‌ها را به بیرون از ساختمان انتقال دهید. برخی از روش‌های مؤثر برای مقابله با بوی بد سطل زباله عبارتند از:

 

استفاده از جوش‌شیرین

چند راه ساده برای نظافت سطل زباله ، به کمک جوش‌شیرین ‌می‌توان به‌راحتی بوی نامطبوع سطل آشغال را از بین برد. حتی این ماده جهت تمیزکردن سطل زباله نیز به کار می‌آید. معمولاً در سطل زباله یک کیسه قرار می‌دهند و بعد زباله‌ها را می‌ریزند. قبل از گذاشتن کیسه، با ریختن ۲ قاشق غذاخوری جوش‌شیرین در کف سطل، دیگر خبری از بو نخواهد بود. در مورد سطل‌های زباله چوبی یا فلزی ابتدا جوش‌شیرین را در یک کیسه ریخته و سپس درحالی‌که درِ کیسه باز است، آن را در انتهای سطل بگذارید. این کار باعث جذب بوی نامطبوع زباله توسط جوش‌شیرین می‌گردد. اگر چاره‌ای جز ریختن پس‌مانده غذا در سطل زباله ندارید، هنگامی‌که این غذاها را در سطل می‌ریزید، حتماً از جوش‌شیرین در کف سطل استفاده کنید تا از ایجاد بو جلوگیری کند.

استفاده از لیمو

 وقتی‌که مدت‌زمانی طولانی از بوی سطل زباله می‌گذرد، از بین بردن آن کمی دشوار است که به کمک لیمو این کار امکان‌پذیر خواهد بود. به همین منظور نیاز به مقدار کمی آب سرد و چندتکه پوست لیمو دارید. این مواد باید مدتی در سطل زباله بمانند تا بوی نامطبوع را از بین برده یا کاهش دهند. آب لیموترش نیز در کاهش بوی نامطبوع سطل زباله بسیار مؤثر است. ریختن فقط چند قطره آب لیمو در سطل، باعث نابودی باکتری‌ها و درنتیجه از بین رفتن بوی سطل می‌شود.

 شستشو و ضدعفونی‌کردن سطل زباله

گمان نکنید که با برداشتن کیسه‌زباله و خالی‌کردن آن سطل تمیز می‌شود. جهت رعایت بهداشت و جلوگیری از بو و بیماری، بهتر است پس از هر بار خالی‌کردن سطل زباله، داخل آن را به‌خوبی شستشو دهید. به همین منظور از محلول‌های ضدعفونی‌کننده مخصوص بهره بگیرید. برای شستشوی صحیح سطل زباله مراحل زیر را دنبال کنید:

  1. اولین گام، رعایت بهداشت فردی جهت جلوگیری از ابتلا به بیماری است. یک دستکش لاستیکی یا پلاستیکی (مثل یک‌بارمصرف) تهیه‌کرده و دستان خود را با آن بپوشانید.
  2. در این مرحله سطل زباله را کاملاً خالی کرده و تمام تکه‌های آشغال را که پس از تخلیه در جداره‌های سطل باقی مانده‌اند، برداشته تا سطل از هرگونه زباله عاری گردد.
  3. هم‌اکنون زمان شستن سطل فرارسیده که اگر امکان نظافت در فضای بیرون منزل وجود دارد، بهتر است این کار را در آنجا انجام دهید و اگر نه، در حمام نیز می‌توانید نسبت به شستشوی سطل اقدام کنید. در این مرحله به یک محلول ضدعفونی‌کننده و یک اسفنج یا برس نیاز دارید. محلول ضدعفونی را در تمام قسمت‌های سطل زباله ریخته و با مقداری آب (ترجیحاً آب گرم) و به کمک اسفنج یا برس شروع به شستن سطل کنید. پس از این کار اجازه دهید حدود ۵ دقیقه این محلول بر سطوح سطل باقی بماند و بعد عمل آبکشی را انجام دهید. وقتی کاملاً سطل را با آب شستشو دادید، توسط یک دستمال حوله‌ای آن را خشک کرده و در هوای آزاد قرار دهید.

 

 

نظافت و بهداشت سطل زباله

چند راه ساده برای نظافت سطل زباله  ،البته بد نیست بدانید که جهت شستشوی بهتر و نظافت کامل‌تر سطل زباله می‌توان از کارواش خانگی استفاده کرد. این وسیله به علت فشار آب قوی‌تر، به‌راحتی و در کمترین زمان سبب پاک‌کنندگی بیشتر و از بین رفتن لکه‌های خشک‌شده قدیمی و حتی شیرابه زباله‌ها می‌شود.

 

روش‌های نگهداری و استفاده صحیح از سطل زباله

پژوهشگران معتقدند که سطل زباله یکی از مکان‌هایی است که انواع باکتری‌ها و قارچ‌ها در آن رشد کرده و درنتیجه زمینه‌ساز بسیاری از بیماری‌ها می‌شوند. شاید نتوان به‌طور صددرصد سطل زباله را از هرگونه آلودگی پاک کرد ولی با رعایت برخی نکات بهداشتی قادر به کاهش این آلودگی‌ها خواهیم بود. برخی از این نکات به شرح زیر است:

  1. همیشه از کیسه‌های مخصوص زباله استفاده کرده و از تماس مستقیم با آشغال‌ها پرهیز کنید.
  2. تا جایی که امکان دارد زباله‌های مرطوب را در سطل داخلی نریزید، زیرا رطوبت محیطی ایدئال برای رشد انواع باکتری به شمار می‌رود.
  3. در فواصل زمانی مشخصی نسبت به تخلیه سطل زباله اقدام کنید و حتی در هنگامی‌که سطل کاملاً پر نشده نیز این زمان را به تأخیر نیندازید.
  4. به هر روشی که سطل زباله را شستشو می‌دهید، به‌هیچ‌عنوان تا قبل از خشک‌شدن از آن استفاده نکنید. مرطوب بودن داخل سطل آشغال به افزایش باکتری‌ها کمک خواهد کرد.
  5. از نظافت محل قرارگیری سطل زباله غافل نشوید. به‌عنوان مثال اگر سطل را در آشپزخانه یا درون کابینت گذاشته‌اید، باید به‌طور مرتب سطح زمین، دسته و داخل کابینت را پاک و ضدعفونی کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای الزامی میبایست تکمیل شوند.