نکات تمیزی خانه

نکات تمیزی خانه : وسایل به هم ریخته کمد و خانه را مرتب کنید، آنها را تمیز کنید، وسایلی که نمی خواهید را دور بیاندازید و باقی مانده ها را ساماندهی کنید. زمانی که وسایل دور ریختنی و بدون استفاده را از خانه بیرون کنید، متوجه می شوید که چه فضای اضافی را به خود اختصاص داده بودند. همین حالا که در حال مطالعه این مطلب هستید، وسایل اضافی و بدون استفاده بسیاری در خانه تان وجود دارد که به آنها نیاز ندارید و تصور می کنید که شاید یک روز در آینده به کمکتان بیایند.

 

مواد غذایی تاریخ گذشته

به سراغ کابینت و یخچال بروید. بعد از بررسی مواد غذایی مشاهده می کنید که چقدر خوراکی و بسته در گوشه ها پنهان شده اند که دیگر به کارتان نمی آید. تاریخ انقضای مواد غذایی را بررسی کنید و اگر دیگر قابل مصرف نیستند، سریعا به داخل سطل زباله روانه شان کنید!

وسایل تزیینی و دکوری عروسی

در رابطه با نکات تمیزی خانه باید گفت ، وقت آن رسیده است که با وسایل تزیینی و مورد علاقه تان که مربوط به روز عروسی تان است، خداحافظی کنید. ممکن است جعبه هایی را در گوشه خانه نگه داشته اید که این وسایل را درون خود قرار داده اند، درست است که در آن روز عزیز خیلی به کارتان می آمد و البته مدت ها برای آماده کردنشان زمان گذاشته اید، ولی باید این حقیقت را قبول کنید که فقط به وسایل اضافی خانه تبدیل شده اند.

 

سی دی ها

همه ما تعداد زیادی سی دی که از سال های قبل خریداری کرده بودیم را در خانه نگهداری می کنید. بسیاری از آنها به اندازه ای خشدار شده اند که دیگر قابل مشاهده نیستند. محتویات بسیاری از سی دی ها که حاوی موسیقی، فیلم و برنامه هایی ازین قبیل هستند را می توانید به راحتی به صورت آنلاین مشاهده کنید یا درون هارد دیسک ها ذخیره کنید. پس بهتر است از فیزیک بی خاصیت سی دی ها رها شوید!

خرده ریزهای میز

برگه های امتحانی، جزوه، کاغذهای باطله و دیگر خرده ریزهای مربوط به تحصیل و کار به اندازه همه افراد خانواده در خانه ذخیره می شوند. برخی از آنها را درون کمد و کشوهای میز قرار داده اید که قطعا نه به کارتان می آید و نه حتی یادگاری های ارزشمندی هستند. پس بهتر است هر چه زودتر جا را برای وسایل مهمتر باز کنید.

 

ملحفه های اضافی تر از حد نیاز

وقت آن رسیده است که به کمد ملحفه هایتان رجوع کنید. حتما تعدادی ملحفه، پتو و روبالشتی های کهنه و قدیمی جلوی چشمانتان می آید. اگر دلتان نمی آید این پارچه ها را دور بریزید، بهتر است آنها را به افراد نیازمند و فقیر ببخشید.

برگه های تبلیغاتی

برگه های تبلیغاتی که همه روزه به درون خانه ها انداخته می شوند یا حتی به شکل دفترچه های تبلیغاتی به دست شما می رسند، بدون اینکه استفاده چندانی داشته باشند، فضای بسیاری را درون کمد و کشوهای خانه اشغال می کنند. تعدادی از آنها که ممکن است به کارتان بیاید را نگه دارید و مابقی را دور بریزید. این موضوع از مهمترین نکات تمیزی خانه است.

 

کارت تبریک

شاید فکر کنید که باید کارتهای پستال و تبریک را همیشه نگهداری کنید و دور ریختنشان دور از ادب است. اگر تعداد بسیار زیادی از این کارتها هر ساله به دستتان می رسد، بهتر است کمی طرز فکر خود را تغییر دهید. آنها را نگاه کنید و تعدادی که برایتان خیلی عزیز است را نگهدارید. ولی نیازی نیست کارتهای مربوط به سازمانها و دیگر تبریکات قدیمی فضای مورد نیاز خانه را اشغال کنند.

تلفن همراه و دیگر وسایل الکترونیکی قدیمی

اجازه ندهید که لپتاپ و تلفن همراه های قدیمی فضای زیادی را در کمد اشغال کنند. می توانید آنها را در سایتهای فروش وسایل دست دوم آگهی کنید یا به مراکز بازیافت تحویل دهید. بسیاری از وسایل قدیمی و کهنه در بازار و سایت ها بدون آنکه تصورش را بکنید به فروش می رسند.

 

دفترهای نیمه استفاده شده

یکی دیگر از نکات تمیزی خانه جمع آوری ذفترهای نیمه استفاده شده است. همه آن دفترهای نیمه کاره که در دوران مدرسه و دانشگاه باقی مانده اند را دور بریزید. شاید تصور کنید که روزی به کار می آیند و می توانید از کاغذهای خالی آن استفاده کنید، ولی باید گفت به ندرت روز موعود فرا می رسد!

کارتهای دعوت

بعد از تمام شدن مهمانی و عروسی ها، دیگر به کارتها نیازی ندارید. پس اجازه ندهید این کارتهای قدیمی فضای زیادی را اشغال کنند. می توانید کارتهای تولد، مهمانی و عروسی را با خیال راحت دور بریزید.

 

قبض های 6 ماه قبل

وسواس به خرج ندهید، نیازی نیست قبض های مربوط به ماه های گذشته را نگهداری کنید که شاید روزی به دردتان بخورد. قبض آب، برق و تلفن که 6 ماه پیش پرداخت شده اند، ارزش دیگری ندارند.

مجله ها

بهتر است به سراغ مجله های قدیمی خود بروید. بعد از آنکه یکبار آنها را در زمان خودش مطالعه کرده اید و از مطالب آن لذت برده اید، دیگر نیازی نیست برای روز مبادا نگهشان دارید. می توانید فقط چند نسخه محبوب آخر را کنار بگذارید و باقی را به محل بازیافت کاغذ و زباله های خشک تحویل دهید.

 

آویزهای لباس خشک شویی

بعد از آنکه لباس خود را از خشک شویی تحویل می گیرید، آنها را درون آویزهای مخصوص به خانه می آورید. حتما شما هم این آویزها را نگه می دارید که شاید بتوانید لباس های بیشتری را به آنها بیاویزید. ولی اگر واقعا به آنها نیازی ندارید، بهتر است آنها را دور بریزید. این چوب لباسی ها دوام زیادی برای تحمل بار چند لباس ندارند.

لاک خشک شده و لوازم آرایشی قدیمی

درست مثل مواد غذایی درون کابینت ها، زمانی که به سراغ لوازم آرایش خود می روید، از اینکه چقدر تاریخ گذشته شده اند سورپرایز می شوید. لاک های خشک شده هم دیگر به کارتان نمی آیند. پس از شرشان خلاص شوید.

 

سیم و کابل ها

کدام یک از شما جعبه ای پر از سیم و کابل در کمد خود دارد؟ حتی شاید ندانید این سیم و کابل ها مربوط به کدام وسیله است! آنها را دور بریزید ولی مطمئن باشید که دیگر به آنها نیازی پیدا نخواهید کرد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای الزامی میبایست تکمیل شوند.