نحوه ی صحیح واکس زدن کفش

نحوه ی صحیح واکس زدن کفش ،ماده ای که بر روی کفش مالیده یا اسپری می شود و باعث افزایش درخشندگی ،زیبایی و عمر کفش چرم می شود.

اهمیت واکس زدن کفش چرم

چرم ماده ای است از دباغی پوست حیوانات مختلف مانند گاو و بز و گوسفند بدست می آید و مقاومت و عمر بسیار بالایی دارد. در واقع اگر چرم را نابود نکنیم از بین نمیرود.

خب مشکل از آنجایی شروع میشود که اگر به کفش چرم واکس نزنیم ، خشک میشود و در مرحله اول ظاهر زیبای خود را از دست می دهد و سپس عمر آن کوتاه می گردد.

با توجه به قیمت نسبتا بالای کفش چرم ، حیف است با واکس نزدن یا اصولی واکس نزدن عمر و جذابیت آن را کاهش دهیم.

هدف از واکس زدن

به طور کلی ما ۴ هدف داریم

  1. حفظ جذابیت
  2. تازه نگه داشتن
  3. افزایش عمر
  4. زیباسازی استایل خودمان

بهترین جنس برای کفش چرم طبیعی با رویه صاف می باشد که باعث می شود چرم نرم و براق شود و با نفوذ در چرم کیفیت آن را حفظ می کند. انتخاب اول برای کفش چرم با رویه صاف واکس جامد می باشد. اکثرا بسته بندی فلزی دارند.

کرمی

نحوه ی صحیح واکس زدن کفش ،این نوع واکس ها وظیفه حفظ و تثبیت رنگ کفش چرم را دارند و مانند واکس جامد مناسب کفش چرم صاف می باشد. واکس کرمی اکثرا قوطی پلاستیکی و یک اسفنج برای پخش واکس دارند.

مایع

واکس مایع همان کاربرد واکس جامد را دارد با این تفاوت که استفاده از آن سریعتر است و با اسفنجی که دارد روی کفش پخش می شود.

آماده کردن محیط

اگر در منزل هستید و می خواهید کفش را پولیش نمایید . یک پیراهن کهنه که استفاده نمی کنید را به روی زمین پهن کنید و سپس کفش را پولیش نمایید و اگر در محیط بیرون خانه هستید نیازی نیست . ترجیحا هنگام پولیش کردن کفش لباس سفید نپوشید.

همان طور که گفتیم ابتدا آلودگی و گردو غبار را از روی کفش چرم پاک می کنیم که در تصویر زیر چون فقط بر روی کفش گردو غبار وجود دارد پس استفاده از برس کفش کافی است.

نحوه ی صحیح واکس زدن کفش ،بعد از اینکه گردو غبار را پاک کردیم و کفش آماده واکس زدن شد، مقداری واکس جامد را با فرچ کفش برمیداریم و بر روی کفش چرم می مالیم.

بعد از این مرحله رنگ کفش مات می شود و ما صبر می کنیم تا واکس به خورد چرم برود (بهتر است یک ساعت وقت بگذرد) . بعد از گذشت زمان مناسب بار دیگر کفش را برس می کشیم و تمام.

حالا کفش براق و جذاب می شود.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای الزامی میبایست تکمیل شوند.