بهترین روش شستشوی لباس های پنبه ای

بهترین روش شستشوی لباس های پنبه ای : پارچه پنبه‌ ای به دلیل ویژگی‌های منحصر به فرد خود همچون لطافت، سبکی، تنوع در طرح و رنگ و البته قیمت پایین طرفداران بسیاری دارد. برخی از انواع آن ۱۰۰٪ از پنبه تهیه شده‌اند و برخی دیگر از ترکیب پنبه با الیاف مصنوعی. مواد اولیه تشکیل دهنده پارچه بر مقاومت آن در برابر عوامل آسیب‌رسان همچون شوینده‌ها تاثیر می‌گذارد. طبیعتا جنس ۱۰۰٪ پنبه هرچند دارای لطافت و راحتی بیشتری است اما میزان آسیب‌پذیری بالاتری دارد. برعکس، پارچه پنبه‌ای ترکیبی دارای مقاومت بالاتر در برابر مواد شوینده است. به طور کلی هر نوع پارچه روش شستشو مخصوصی دارد که در نظر گرفتن آن مانع از ایجاد آسیب رسیدن به محصول و در نتیجه طولانی‌تر شدن عمر آن می‌شود. برای شستشو پارچه پنبه‌ای هم می‌توان از ماشین لباسشویی استفاده کرد و هم آن را با دست شست. در ادامه به صورت دقیق‌تر نحوه شستشو این نوع از پارچه را توضیح خواهیم داد.

مطالعه برچسب اطلاعات

مهم‌ترین و نخستین نکته درمورد شستشوی هر نوع لباس، ملحفه، حوله و به طور کلی هر چیزی که از جنس پارچه باشد توجه به اطلاعات درج شده بر روی برچسب آن است. توضیحات و علایم درج شده در این قسمت برخی اطلاعات کلی راجع به دمای مناسب برای شستشو، نوع شوینده‌های مجاز، امکان استفاده از ماشین لباسشویی و مواردی از این دست را خواهند داد. بنابراین پیش از اقدام برای شستشو این برچسب را با دقت مطالعه کنید.

آماده‌سازی لباس برای شستشو

بهتر است جهت جلوگیری از آسیب رسیدن به لباس‌های پنبه‌ ای آن‌ها را از سایر لباس‌ها جدا کنید و به طور مجزا بشویید. حتی بهتر است آن‌ها را براساس رنگ نیز تقسیم‌بندی کنید. برای شستشوی پارچه پنبه‌ ای سفید از سفید‌کننده، برای رنگ مشکی از مشکی‌‌شوی و برای انواع رنگی از شوینده‌های معمول استفاده کنید. این کار مانع از ترکیب رنگ لباس‌ها با یکدیگر خواهد شد و در نهایت نیز شما یک شستشو تخصصی انجام داده‌اید که با کمترین میزان آسیب به پارچه همراه بوده است.

زدودن لکه‌ها از روی پارچه پنبه‌ ای

گاهی شستشو معمولی با دست یا ماشین تمام لکه‌ها را از روی پارچه پنبه‌ ای پاک نمی‌کند. بخصوص اگر لکه مربوط به چربی یا رنگ باشد. بنابراین بهتر است ابتدا به طور جداگانه لکه از روی لباس برطرف و سپس در ماشین لباسشویی انداخته شود. نحوه پاک کردن انواع لک در پارچه‌های پنبه‌ای با یکدیگر متفاوت است. در ادامه به توضیح نحوه پاک کردن دو مورد از رایج‌ترین انواع لکه خواهیم پرداخت.

پاک کردن لک چربی

برای از بردن لکه روغن یا چربی می‌توانید از شوینده و حلال‌های مختلفی استفاده کنید. جهت استفاده از شوینده‌های معمول مقداری از آن را بر روی لکه بریزید و اجازه دهید چند دقیقه به همان حالت باقی بماند. طی این مدت شوینده باعث شکسته و جدا شدن ملکول‌های چربی از بافت پارچه می‌شود. در نتیجه زمانی که شما پارچه را در ماشین لباسشویی می‌اندازید لکه چربی به سرعت برطرف خواهد شد. اما روش دیگر برای زدودن این نوع لکه از روی پارچه پنبه‌ ای استفاده از استون است. جهت اطمینان از عدم تاثیرگذاری این ماده بر رنگ لباس ابتدا مقدار کمی از استون را بر روی بخش کوچکی از لباس امتحان کنید. در صورت پخش نشدن رنگ یک تکه پنبه را به استون آغشته کنید و از پشت پارچه صرفا آن را بر روی لکه فشار دهید. این کار باعث خروج ذرات چربی از پارچه خواهد شد.

پاک کردن رنگ

برای از بردن بردن رنگ و جوهر از روی پارچه پنبه‌ای باید به نوع رنگ توجه شود. اگر رنگ بر پایه آب باشد می‌توانید یک دستمال تمیز را به مقداری شوینده آغشته کنید و بر روی لکه فشار دهید، اگر رنگ بر پایه روغن است برای این کار از الکل استفاده کنید. در هر دو صورت به هیچ عنوان پارچه را بر روی لکه نکشید زیرا این کار موجب پخش شدن رنگ بر روی لباس خواهد شد. پس از آن لباس را در ماشین لباسشویی بیاندازید. بعد از آن که لباس را از ماشین خارج کردید جای لکه را بررسی کنید. چنانچه لک بر طرف نشده بود یک بار دیگر مراحل بالا را تکرار کنید. به خاطر داشته باشید پیش از برطرف شدن رنگ هرگز اجازه ندهید لباس خشک شود، زیرا ممکن است لک آن برای همیشه روی لباس باقی بماند.

 

انتخاب شوینده مناسب و نحوه شستشو

پیش از این درمورد انتخاب شوینده‌های مناسب برای رنگ‌های مختلف پارچه پنبه‌ای صحبت شد. چنانچه مرحله لکه‌گیری را انجام داده باشید باقی مراحل شستش کار پیچیده‌ای نخواهد بود و استفاده از دترژانت‌های معمول برای شستشو کفایت می کند. برای شستن پارچه پنبه‌ای از هر دو گزینه دستی و ماشینی می‌توانید استفاده کنید. این بستگی به دوخت پارچه دارد. اگر احساس می‌کنید پارچه به دلیل ظرافتی که دارد در ماشین آسیب خواهد دید آن را با دست بشویید. اما جنس پنبه‌ای استحکام کافی برای شسته شدن با ماشین را دارد. بنابراین می‌توانید با خیال راحت از ماشین لباسشویی استفاده کنید. بهترین دما برای شستشو پارچه پنبه‌ای دمای ۳۰ درجه سانتیگراد است. استفاده از دمای بالاتر ممکن است باعث آب رفتن پارچه شود. همچنین بهتر است جهت جلوگیری از چروک شدن پارچه ماشین لباسشویی را بر روی دور کند و مدت زمان پایین خشک‌کن قرار دهید.

نکاتی راجع به شستشوی پارچه پنبه‌ ای

در کنار کلیه مطالب گفته شده در بالا برخی نکات دیگر وجود دارد که به کار بستن آن‌ها موجب طول عمر لباس‌های پنبه‌ای خواهد شد.

امکان استفاده از آب داغ

به طور کلی بهتر است پارچه پنبه‌ای را با آب داغ نشویید، بخصوص انواع رنگی آن را که آسیب‌پذیرتر هستند. اما برخی موارد مثل لباس زیر، ملحفه یا لباس بیمار دارای آلودگی میکروبی بالایی است و استفاده از دمای متوسط ممکن است پاسخگو نباشد. در این شرایط می‌توانید از دمای بالاتر برای شستشو استفاده کنید. اما در صورت استفاده از آب داغ دیگر نمی توانید از شوینده‌های دارای آنزیم استفاده کنید. زیرا آنزیم‌ها در دمای بالا غیر فعال می‌‌شوند و کارایی لازم را نخواهند داشت.

جلوگیری از سایش پارچه در ماشین لباسشویی

لباس یا ملحفه پنبه‌ای را قبل از انداختن در ماشین پشت و رو کنید. این کار مانع از ساییدگی پارچه در اثر برخورد به بدنه ماشین لباسشویی خواهد شد.

نحوه صحیح خشک کردن پارچه پنبه ای

اجازه دهید مرحله اصلی خشک شدن پارچه در هوای آزاد اتفاق بیافتد. این کار مانع از چروک، کدر و بور شدن آن خواهد شد. البته به خاطر داشته باشید لباس را در معرض نور شدید خورشید پهن نکنید. زیرا پارچه پنبه‌ای در نور خورشید می‌تواند آسیب ببیند.

بهترین روش شستشوی لباس های پنبه ای

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای الزامی میبایست تکمیل شوند.