تمیز کردن سنگ و سرامیک

تمیز کردن سنگ و سرامیک : وقتی از سنگ به عنوان کفپوش منزل استفاده می شود طبیعتا لکه هایی را به خود می گیرد که بسیاری از افراد از تمیز کردن آنها عاجزند! چه برسد به این که این کفپوش سنگی در بخش و فضاهایی مثل آشپزخانه، حمام و یا سرویس بهداشتی مورد استفاده قرار گرفته باشد. از آنجایی که سنگ های طبیعی دارای خلل و فرج هایی هستند می توانند به راحتی لکه هایی مثل غذا و قهوه را به خود جذب کنند. به همین دلیل هم تمیز کردن آنها دردسر بزرگی به نظر می رسد.

قبل از هرچیز باید به این مسئله اشاره کرد که سعی کنید از استفاده بیش از حد از آب لیمو بر روی سنگ مرمر جلوگیری کنید چرا که می تواند به مرور زمان آسیب و صدمات بسیاری را به آن وارد کند.

 

مواد مورد نیاز برای تمیز کردن سنگ و سرامیک

 • سفید کننده اکسید شده
 • آب گرم
 • برسی با اندازه مناسب ( چیزی شبیه به مسواک های قدیمی)
 • حوله
 • لیمو

نکته: توجه داشته باشید که تمیز کردن کفپوش سنگی باید با دقت بسیاری انجام شود. چرا که برخی از مواد سفید کننده ای چون کلر می توانند رنگدانه های سنگ را تحت تاثیر قرار داده و به آن آسیب وارد کند. به همین دلیل هم توصیه ما استفاده از سفید کننده های اکسید شده است که آسیب کمتری را وارد می کنند.

 

روش اول تمیز کردن سنگ و سرامیک

 • سطح سنگ را به خوبی پاک کنید و آلودگی ها و لکه های بزرگ و برجسته را که بر روی سطح باقی مانده اند تمیز کنید. حالا اجازه دهید که سطح سنگ به طور کامل خشک شود.
 • دو قاشق غذاخوری از سفید کننده اکسید شده را در دو فنجان آب گرم بریزید و به خوبی مخلوط کنید و احازه دهید که کمی غلیظ شود. حالا با کمک مسواک و یا برسی که در نظر گرفته اید محلول را به صورت دایره ای و یا جلو و عقب بر روی سنگ بکشید و سعی کنید که لکه ها را با حرکات مسواک تمیز کنید. اگر لازم شد باز هم مسواک را به محلول بزنید و دوباره این کار را انجام دهید. بعد از آن که سطح را تمیز کردید آن را به خوبی خشک نمایید.

نکته: برای تمیز کردن لکه های تیره تر شما می توانید از کمی آب لیمو هم کمک بگیرید و آن را کمی بر روی سطحتان بریزید تا خیس شود. یادتان باشد که استفاده از آب لیمو باید به اندازه متعادل و مناسبی باشد تا به سنگ شما آسیبی وارد نشود.

 

 • در این مرحله از تمیز کردن سنگ و سرامیک ، سطوح بین کاشی ها را اسپری کنید و آنها را به خوبی تمیز نمایید. قبل از آن که بخواهید تصمیم بگیرید که آیا باز هم نیاز به تمیز کردن هست یا نه اجازه دهید که سنگ به طور کامل خشک شود.
 • بعد از آن که سنگ و حاشیه های اطراف آن به طور کامل خشک شد می توانید از نلات و یا سیلر نیز استفاده کنید.

در تصویری که مشاهده می کنید به خوبی می توان کفپوش سنگی را قبل و بعد از تمیز شدن با این روش مقایسه کرد. با این حال ممکن است سنگ هایی مثل این تصویر زمان بیشتری بگیرند و احتیاج باشد تا دفعات بیشتری این کار را تکرار کنید.

روش دوم تمیز کردن سنگ و سرامیک

اگر هنوز هم با استفاده از این روش برای تمیز کردن سنگ و سرامیک خود مشکل دارید این موارد را در نظر داشته باشید:

 • پاک کننده های کفپوش سنگی تجاری و آماده
 • برس بزرگ تر( سعی کنید تا جای ممکن از برس های سیمی و فلزی استفاده نکنید چرا که آسیب بسیاری را به سنگ شما وارد خواهند کرد).
 • جاروبرقی

 

اگر بعد از استفاده از این سه مورد نیز باز هم لکه شما از روی کفگوش سنگی تان پاک نشد شاید مجبور شوید آن قسمت از کاشی را برداشته و جایگزینی برای آن پیدا کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای الزامی میبایست تکمیل شوند.