با آمدن پاییز به فکر سقف منزلتان باشید

با آمدن پاییز به فکر سقف منزلتان باشید : یکی از مهم ترین قسمت های یک ساختمان سقف آن است، در واقع خانه با سقفی بر بالای سر تعریف می شود و در اصطلاح عامیانه هم خانه را سقفی برای زندگی می نامیم.

سقف خانه شما را از بسیاری مسائل چون شرایط جوی در حال تغییر و آلودگی محافظت می کند و ضمن آن برای ما استقلال به ارمغان می آورد. از گذشته های دور هم بشر اولیه به غارها پناه می برد تا در امان باشد و اهمیت داشتن سقف برای انسان بیش از دیوار و یا جداکننده بود و ممکن بود چند خانواده در سرپناهی با یکدیگر به طور مسالمت آمیز زندگی کنند.

بنابراین، بسیار مهم است که سقف خانه شما از لحاظ ایمنی و کیفیت مواد به کار رفته بهترین باشد، در برابر رطوبت مقاوم باشد و دربرابر زلزله و یا ضربه ها و فشارهای مکانیکی مستحکم باشد. سقف شیروانی یکی از انواع بام هایی است که از گذشته مورد استفاده بوده و بیشترین استفاده آن هم به مناطق سردسیر و بارانی مربوط می شود، البته الان پس از گذشت سال ها حس نوستالژیک مردم باعث شده تا در همین تهران هم سقف برج های بلند و زیبا را شیب دار بسازند، چرا که علاوه بر مزایایی که در ادامه به آن خواهیم پرداخت زیبایی خاصی در معماری به وجود می آورد.

سقف شیروانی و شیبدار در مقایسه با سقف های مسطح به مراقبت کمتری نیاز دارند و به لحاظ اقتصادی هم مقرون به صرفه است.

سقف شیب دار مزایای بی شماری دارد یکی از اولین مزایای آن سبک بودن سازه های مورد استفاده در آن است و به دلیل همین سبک بودن سرعت نصب آن هم بالا است، عایق بودن نسبت به تبادل حرارتی فضای داخلی و خارجی مزیت مهم دیگر این محصول است، بنابراین بهترین عایق جهت جلوگیری از اتلاف انرژی است ضمن اینکه امکان استفاده از انرژی های پاک مانند استفاده از سلول های خورشیدی بر روی این سطح وجود دارد.

ضریب امنیتی سقف شیب دار در حوادث طبیعی و غیرمترقبه همچون زلزله بسیار بالا است. همچنین سقف های شیب دار نورگیری مناسب تری نسبت به طاق های ضربی دارند و همان طور که گفته شد امروزه پوشش هایی با طرح ها و رنگ های متنوع به کار می برند که در زیبایی بنای شما تاثیر بسزایی دارد.

سازه های شیب دار را از چند جهت دسته بندی می کنند، ابتدا از این جهت که زیرسازی سقف به وسیله خرپای چوبی است یا خرپای فلزی. دسته بندی دیگر براساس شکل آرایش آن است که به انواع یک طرفه، دو طرفه، چهارطرفه، گرد و شش ضلعی تقسیم می شوند. روش دیگر دسته بندی سقف شیب دار به خاطر پوشش آن می باشد که ممکن است ایرانیت، سفال، انواع ورق های موجدار فلزی و… باشد.

در مورد پوشش های شیب دار قبلا بیشتر پوشش چوبی، سفالی و پوشش هایی از قیر و پنبه کوهی کاربرد داشت، البته پوشش های دیگری هم هستند مثل ورق های پلاستیکی شفاف، اما به تازگی ورق های گالوانیزه مورد توجه قرار گرفته و در طرح ها و رنگ های مختلف کاربرد پیدا کرده اند.

سفال که از گذشته از متداول ترین نوع شیب دار محسوب می شد، ویژگی های خاصی دارد. سفال شیب دار می تواند لعاب دار یا بدون لعاب باشد با شیب ۴۵ درصد، سفال بدون لعاب مناسب مناطق بارانی و لعاب دار برای مناطق برفی خوب است، چرا که در اثر جذب رطوبت هنگام سرد شدن هوا یخ زده و ترک می خورد، بنابراین یکی از معایب سفال ها همین ترک خوردگی و شکستگی آن است که نیاز به تعمیر و نگهداری مداوم دارد.

استفاده از ورق گالوانیزه هم مزایا و معایبی درپی خواهد داشت، در برابر سایر روش های نام برده ورق گالوانیزه در برابر خوردگی مقاوم تر است و بنابراین هزینه های شما را از این جهت کاهش می دهد، بنابراین تعمیرات پرهزینه ای هم برایتان نخواهد داشت، طول عمر ورق گالوانیزه در محیط های کاملا خورنده در حدود ۲۰ تا ۳۰ سال است.

علاوه بر مقاومت در برابر خورندگی، ورق گالوانیزه به دلیل ساختار متالوژیکی خاص داراری مقاومت مناسب در برابر صدمات مکانیکی و سایش هم می باشد. این پوشش می تواند کلیه نقاط و سطوح فولاد را اعم از گوشه ها، جاهای کوچک و فرورفتگی ها را پر کرده و از خوردگی آن جلوگیری کند و هیچ پوششی در این مورد بهتر از پوشش گالوانیزه عمل نخواهد کرد.

گالوانیزه محدود به شرایط آب و هوایی خاصی نیست و در هر منطقه ای می توان آن را به کار برد و بازرسی آن جهت کنترل و سنجش کیفیت نیاز به آزمایش خاصی نداشته و با چشم قابل دیدن است.

تنها ایرادی که ورق های گالوانیزه دارد، این است که عملیات جوشکاری این ورق نسبت به آهن معمولی پیچیدگی و دشواری بیشتری دارد و عملیات طولانی جوشکاری آن گازهای سمی تولید می کند که برای شخص جوشکار خطرناک است، ولی درنهایت با تنظیم زمان های مناسب ۴ ساعته برای جوشکاری این خطر هم به حداقل می رسد.

متدوال ترین ورق های گالوانیزه ورق های موجدار و صاف هستند که به نوع صاف آن آهن سفید هم گفته می شود. ورق های موجدار هم باید طوری قرار گیرند که هم پوشانی لازم را داشته باشند. به طور کلی جهت نصب ورق ها برخلاف وزش باد می باشد و نصب همیشه از پایین ترین نقطه سقف انجام می گیرد.

ورق های گالوانیزه موجود در بازار در حال حاضر تنوع رنگ و طرح بسیاری دارند، حتی بعضی از آنها طرح سفال است و در ضخامت های گوناگون متناسب با نیاز شما تولید می شوند، که علاوه بر محصولات تولید کارخانه های داخلی از کشورهای قزاقستان، اوکراین، روسیه، چین، کره جنوبی، آلمان و… این ورق ها را وارد می کنند. از میان برندهای بسیار می تواند به متروتایل اروپا، دکرای نیوزلند و نماسازان اشاره کرد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای الزامی میبایست تکمیل شوند.