مشخصات یک سینک ظرفشویی سالم و ایمن

مشخصات یک سینک ظرفشویی سالم و ایمن : بعضی وسایل خانه به قول معروف، «عمری» است. شاید تا پایان حضور در خانه یا حتی عمرتان فکر تعویض آن هم به ذهن تان خطور نکند یا نیازی نباشد. به همین دلیل برای خرید این اقلام باید بررسی های زیادی انجام دهید…

 

حساب و کتاب و فکر پول را باید کنار بگذارید و وسیله ای تهیه کنید که سالیان زیادی برای شما کار کند و قابل استفاده باشد. تعداد چنین کالاهایی برای خانه و داشتن زندگی آسان و راحت کم نیست اما در این شماره، بحث درباره «سینک های ظرفشویی» است؛ وسیله ای که بی شک خانم ها بیشتر با آن سروکار دارند. سینک های ظرفشویی نامناسب و غیراستاندارد، می تواند سمی باشد و باعث بروز بیماری های گوارشی شود.

 

سینک های ظرفشویی فلزی، رایج ترین و پرطرفدارترین مدل در کشور است. مدل های فلزی بیشتر از جنس آلومینیوم، نیکل و کروم هستند؛ فلز هایی نقره ای رنگ و به نسبت سبک که از دوام خوبی برخوردارند. فولاد ضدزنگ، مس، چدن و فولاد متراکم هم از دیگر فلزات رایج برای ساخت سینک ظرفشویی هستند. همین فلز اولین نکته ای است که باید به آن توجه شود. معمولا بهترین انتخاب استفاده از سینک هایی از جنس فولاد ضدزنگ است: هزینه کم، سبکی و ساختاری محکم، مزایای این نوع سینک ها هستند. البته خریدارانی که تنوع بیشتری از نظر رنگ و طرح می خواهند، می توانند به خرید سینک های چدنی بپردازند.

 

 

● ضخامت سینک

 

برای خرید سینک های فلزی باید به ضخامت ورقه آنها دقت کرد. به عنوان نمونه در اغلب سینک های خارجی برای نشان دادن ضخامت از اعدادی خاص استفاده می کنند تا سینک های مختلف فولاد ضدزنگ را طبقه بندی کنند ۱۸ و ۲۰. هرچه این عدد بزرگ تر باشد ورقه فولاد به کاررفته در سینک، نازک تر است. بهترین انتخاب در این میان سینک های ۱۸ است که در واقع ضخیم ترند. در صورت انتخاب سینک های ۲۰ به بالا ممکن است در اثر مرور زمان و استفاده مستمر تورفتگی یا رد خراش های مختلف روی بدنه سینک مشاهده شود. در واقع هر چه ضخامت سینک بیشتر باشد، بهتر است چون وزن بیشتری را تحمل می کند، دیرتر تاب بر می دارد و در مقابل گرما یا سرما مقاوم تر است.

● مقایسه سینک های سنگی و شیشه ای

 

علاوه بر فلز سینک هایی از جنس شیشه، چینی شفاف و سنگ هم در بازار یافت می شود. مدل های سنگی یا شیشه ای با توجه به قیمت بالا و کارایی کمی که دارند، برای مکان های لوکس یا کارهای تبلیغاتی مورد استفاده قرار می گیرد. این مدل ها در مغازه هایی خاص به فروش می رسند و در دسترس عموم قرار ندارد.

مدل های سنگی هم قیمت های میلیونی دارند که با توجه به جنس سنگ و اندازه آن متفاوت است. اما مدل های شیشه ای قیمت کمتری دارند و از حدود ۴۰۰ هزار تومان آغاز می شود. در بیشتر موارد، چون سینک های شیشه ای متقاضی زیادی ندارند، باید مدل موردنظرتان را از بروشورهای تبلیغی انتخاب کنید؛ مدل آماده ای وجود ندارد. در مدل های خاص در زیر شیشه سینک، فضایی قرار دارد که می توانید با انواع وسایل تزئینی آنها را پر کنید و طبیعی است که قیمت آنها بیشتر می شود. از آنجایی که لک حتی یک قطره آب روی این سینک ها خود را نشان می دهد و دائم باید تمیز شود، بیشتر به درد همان دکور فیلم های سینمایی و سریال های تلویزیونی می خورد. پس گول ظاهر آنها را نخورید.

● ایمنی سینک

 

ایمنی سینک های شیشه ای، چینی و سنگی بسیار کمتر از انواع فلزی سینک است و در صورت سقوط جسم سنگین امکان شکستن شان وجود دارد. پس اگر آشپزخانه شلوغ و پر رفت وآمدی دارید دور سینک های چینی و شیشه ای را خط بکشید. ضمن اینکه اگر بچه کوچکی دارید که دوروبر سینک می چرخد، بهتر است سینکی را انتخاب کنید که گوشه های منحنی داشته باشد. گوشه های تیز سینک های فلزی باعث بروز حادثه به خصوص برای خردسالان می شود.

 

 

● سلامت سینک

 

تعداد و انواع سینک های غیراستاندارد در بازار کم نیست؛ سینک هایی که سلامتی آدم را نشانه رفته اند. منگنز در مقایسه با آلومینیوم ارزان تر است و برخی از انواع سینک هایی که قانونی یا غیرقانونی وارد کشور می شوند، از این جنس اند. منگنز، فلزی سمی است و استفاده از آن در وسایل خانه می تواند مشکلات زیادی ایجاد کند! از ظرفی وجود منگنز منجر به کاهش مقاومت سینک در برابر زنگ زدگی نیز می شود. قیمت این سینک ها ارزان تر از مدل های استاندارد است از آن ارزانی هایی که بی حکمت نیست. این سینک ها ساخت کشور چین است. بی شک سلامتی انسان آنقدر ارزش دارد که هنگام خرید، کمی دست و دلباز تر باشید و کالایی بهتر و معتبرتر را انتخاب کنید.

● سینک های چندقلو

 

در مورد کاسه ظرفشویی سینک هم ۳ مدل وجود دارد: یک، دو و سه کاسه. در این مورد هم باید دقت کرد تا اندازه و حالت کاسه سینک ظرفشویی مناسب باشد: گودی کاسه و انحنای دیواره ها. انتخاب سینک ها از این نظر به نیاز شما در آشپزخانه بستگی دارد. اگر تنها برای شست وشوی ظروف می خواهید از سینک استفاده کنید همان سینک های کلاسیک یک قلو برای شما مناسب است. اما اگر می خواهید علاوه بر شست وشو برای خیس کردن سبزی ها و میوه ها یا جداکردن مواد غذایی قبل از شست وشو از سینک استفاده کنید، بهتر است سینک های ۲ یا ۳ کاسه تهیه کنید.

مدل های ۳ تکه ای، قسمتی باریک و کوچک در میانه ۲ قسمت اصلی دارند که می تواند به عنوان محل قرار دادن مایع ظرفشویی هم مورد استفاده قرار گیرد. البته راه آب رو دارد و می توان برای شستن سبزی و حتی ظروف هم از آن استفاده کرد که البته باید بهداشت را در این زمینه رعایت کرد. سینک های یک قلو ارزان ترین مدل در بازار محسوب می شود. می توانید با حدود ۶۰ تا ۷۰ هزار تومان یک مدل داخلی آن را خریداری کنید. قیمت سینک های ۲ قلو و ۳ قلو هم از ۱۵۰ هزار تومان آغاز می شود و قیمت مدل های خارجی به ۳۰۰ هزار تومان هم می رسد.

 

 

● ابعاد سینک

 

در ابتدا باید دقت کنید سینک منتخب تان از لحاظ اندازه و ابعاد برای کابینت و آشپزخانه شما مناسب است یا نه! بنابراین قبل از هرکاری باید اندازه و ابعاد سه بعدی فضایی را که برای سینک ظرفشویی اختصاص یافته بدانید. همیشه بین ۵ تا ۸ سانتی متر از ۲ طرف فاصله در نظر بگیرید چون ممکن است هنگام نصب سینک مشکلات جانبی بروز کند. عرض سینک های ظرفشویی ۵۰ یا ۶۰ سانتی متر است. طول سینک های ۲ قلو کمتر از ۱ متر است؛ سینک های ۲ قلو ۱ متر طول دارند و سینک های ۳ قلو، نزدیک به ۱ متر و ۳۰ سانتی متر.

البته باتوجه به مدل سینک که دایره ای باشد یا چهارگوش و شرکت تولید کننده ممکن است این اندازه کمی بالا و پایین شود. پس قبل از سفارش کابینت، حتما سینک دلخواهتان را انتخاب کنید و اندازه آن را به سازنده کابینت بگویید. بهتر است سینکی را انتخاب کنید که با مساحت آشپزخانه تان متناسب باشد. سینک های خیلی بزرگ در صورتی که رفت وآمد زیادی دارید، دست و پاگیر خواهند بود.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای الزامی میبایست تکمیل شوند.