چگونگی شستن ظروف بلوری

  چگونگی شستن ظروف بلوری : ظروف بلور اگرچه همیشه محبوب هستند اما متاسفانه استعداد زیادی برای جذب گرد و غبار به خود را دارند. این ظروف نازک و زیبا برای دکور و تزئین خانه هم استفاده می شوند اگر چه استفاده از آن ها برای خورد و خوراک هم بسیار معمول است. بنابراین لازم است ظروف بلور را به شیوه ای تمیز کنید که مدت زیادی درخشندگی خود را حفظ کنند و به آن ها آسیبی هم نرسد. برای تمیز کردن ظروف بلور همیشه علاوه بر مایع ظرف شویی مناسب، سرکه‌ سفید یا آمونیاک خانگی (برای درخشان کردن ظروف) داشته باشید همین طور اسفنج نرم، برس بطری و مسواک، پیمانه‌ اندازه‌ گیری، دستمال ‌کاغذی و پارچه هایی که پرز نمی دهند را دم دست بگذارید.

برای تمیز کردن ظروف بلور، محلول آب گرم به همراه مقداری مایع ظرف‌ شویی و یک‌ چهارم پیمانه سرکه سفید بهترین راه حل است.

ظروف بلور دکوری و تزئینی را بهتر است با  پارچه نرمی که پرز نمی دهد و در ترکیبی از آب گرم، مایع ظرف‌ شویی مناسب و سرکه‌ سفید خیسانده شده است تمیز کنید و با پارچه‌ های بدون پرز که آب را به خود جذب می کنند و پرزی بر جای نمی‌ گذارند و روی بلور های شما را خط‌ نمی ‌اندازند، آن ها را خشک کنید.

اگر ظرف بلور دهانه‌ باز دارید، مثل گلدان‌ ها یا کاسه‌ ها، بهتر است آن ها را قبل و بعد از هر بار استفاده به همین روشی که گفته می شود بشویید. این ظروف را با محلول آب گرمی که از پیش آماده کردید پرکنید، با استفاده از برس مخصوص شیشه شیر کودک اسفنج یا یک پارچه‌ نرم را دورتا دور داخل ظرف بلور بکشید سپس ظرف را خالی کنید و آن را با آب گرم بشویید.

ظروف بلوری که دهانه‌ باریک دارند مثل تنگ ها و بطری ها را اول تا نیمه‌پر از آب کنید، بعد یک‌ چهارم تا یک‌ دوم پیمانه برنج سفید خشک یا پوسته‌ های خردشده‌ تخم‌مرغ را داخل آن بریزید سپس ظرف بلور را تکان بدهید تا ترکیب آب و برنج در اطراف ظرف بلور تکان بخورد و درون آن را تمیز کند. البته می توانید از برس هایی هم که مخصوص ظروف دهانه تنگ است برای این کار استفاده کنید سپس ظرف را خالی کنید و آن را با آب گرم بشویید.

اگر ظروف بلور ظریف و پایه دار دارید بهتر است همیشه آن ها را با دست بشویید و برای این کار لازم است اول کف سینک ظرف‌ شویی را با دستمال ‌کاغذی یا یک پارچه نرم بپوشانید تا آسیبی به ظروف تان وارد نشود. محلولی حاوی آب گرم، مقداری مایع ظرف‌شویی و یک‌ چهارم پیمانه سرکه‌ سفید آماده کنید و بعد از شستشوی ظروف با آن، آن ها را آبکشی کنید. ظرف را با پارچه‌ بدون پرز خشک‌ کنید تا از ایجاد لکه آب براثر خشک شدن در مقابل هوا جلوگیری کنید.

به یاد داشته باشید که هنگام شستشوی ظروف بلور ظریف مخصوص نوشیدنی، آن ها را از بدنه در دست بگیرید نه پایه، تا مانع از شکستن پایه شوید. ظروف بلوری که دارای حکاکی و طرح هستند را با استفاده از یک مسواک که در آب گرم خیسانده شده است تمیز کنید تا گرد و خاک و آلودگی روی بخش ‌های حکاکی‌ شده آن را راحت تر تمیز کنید. محلول آمونیاک خانگی اگرچه ظروف بلور را درخشان می کند البته به یاد داشته باشید که این ماده تا حدودی ظرف های بلور را خراب می‌کند. می‌ توانید برای جلوگیری از این آسیب از سرکه سفید استفاده کنید.

ممکن است گاهی شاهد این اتفاق باشید که ظروف بلورتان ناگهان بدون این که ضربه ای به آن ها خورده باشد می شکنند. این اتفاق به دلیل این است که دما و تغییر درجه آن روی ظروف بلور تاثیر بسیاری می گذارد و باعث شکستن آن ها می شود، پس به دمای محل نگهداری ظروف بلور تان هم توجه داشته باشید.

برای دیدن قیمت انواع ظروف بلور قدیمی و مدرن به صفحه بلور در سایت شیپور مراجعه کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای الزامی میبایست تکمیل شوند.