جای زخم و روش های رفع آن در خانه

جای زخم و روش های رفع آن ،جای زخم یا جوش گاه به محل جوش خوردن پوست در ناحیه ای گفته می شود که آسیب دیده است. این نتیجه طبیعی التیام زخم است ، اگرچه زخم ها بر سلامت تاثیری ندارند، اما بسیاری از مردم در این باره اعتماد به نفس خود را از دست میدهند به همین دلیل جلوگیری یا از بین بردن آنها همیشه دغدغه ی بسیاری از مردم است.برای جلوگیری از جراحت هیچ درمان خانگی وجود ندارد، اما چیزهایی وجود دارد که میتوان برای رشد و بهبودی بافت زخم در طول بهبود انجام دهید

علائم مشترک بافت و جای زخم چیست؟

پوست آسیب دیده قرمز یا صورتی است. پوست زخمی بیرون زده است و اغلب قرمز میشود و باعث میشود احساس ناراحتی در این قسمت از بدن داشته باشد، ممکن است چند هفته و یا ماه ها خارش پیدا کنید (اگزما کلوئید). اما آنها ممکن است برای سلامتی مضر باشند وبا اصطکاک لباس یا اشیا دیگر ممکن است علائم دیگری که ذکر نشده است را تجربه کنید. اگر در مورد نشانه های بیماری سوالی دارید، با پزشک خود مشورت کنید. چه کسی خطر ابتلا به این بافت را دارد؟زخم ها میتوانند باعث ایجاد جای زخم شوند، اگر چه اگر شما آسیب ببینید و مراقبت و روش های درمان را انجام ندهید، زخم شما به اسکار تبدیل میشود. علاوه بر این اگر والدین یا پدربزرگ مادربزرگ شما اغلب زخم داشته باشند، احتمال بر جای ماندن جای زخم بیشتر است. شما می توانید این مشکل را با به حداقل رساندن عوامل خطر کنترل کنید.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم ؟

جای زخم و روش های رفع آن ،اسکار یا همان جای زخم ممکن است که باعث ناراحتی شما شود، اما آنها بر سلامت شما اثری ندارند، بنابراین برای وجود آنها نگران نباشید. اگر چه زخم باعث از بین رفتن اعتماد به نفس شما میشود،میتوانید به پزشک مراجعه کنید تابا روش های خاص و دستگاه ها به تدریج آنها را ازبین ببرد. در کنار این، اگر شما علائم و نشانه ها را دارید یا سوالی دارید، باید با پزشک خود مشورت کنید ،هر وضعیتی متفاوت است بنابراین لطفا با راهنمایی پزشک بهترین راه را انتخاب کنید.

نکاتی برای چگونگی از بین رفتن بافت اسکار و جای آن روی صورت در خانه:

1.عسل: روش اول- فقط عسل: محل زخم را با آب گرم بشویید و این مخلوط را روی آن قرار دهید و پنج دقیقه صبر کنید و بعد از 15-20 دقیقه پوست را با آب گرم تمیز کنید و با یک حوله نرم و تمیز خشک کنید. شما باید این روش را روزی 1-2 بار انجام دهید، تا به سرعت نتیجه بگیرید. – روش دوم: عسل و لیمو: ،محل اسکار را با آب گرم تمیز کنید ،مخلوط عسل و لیمو را به نسبت سه به یک خوب مخلوط کنید و هم بزنید،این مخلوط را به آرامی در محل بگذارید و 5 دقیقه ماساژ دهید و بعد از 15-20 دقیقه پوست را با آب گرم شسته و با حوله کاغذی خشک کنید. اگر اسکار شما بطور کامل التیام نیافت، این روش را اعمال نکنید، زیرا اسید در لیمو موجب سوزش و درد میشود. جای زخم و روش های رفع آن ،این روش را هر دو تا سه روز انجام دهید تا وضعیت شما بهتر شود. اگر اسکار در صورت است، از این مخلوط بااحتیاط استفاده کنید تا زمان زیادی صرفه جویی شود. – روش سوم:عسل و پیاز بنفش: برای اعمال این روش مراحل زیر را دنبال کنید: محل زخم را با آب گرم تمیز کنید ،یک پیاز بنفش را خرد کنید و با عسل مخلوط کنید و مخلوط عسل و پیاز را به آرامی در محل بمالید و پنج دقیقه ماساژ دهید ،بعد از15-20 دقیقه محل زخم را شسته و با یک حوله کاغذی خشک کنید. پیاز بنفش غنی از کوئرزیتین است که آنتی اکسیدان قوی را داراست. ترکیب عسل و پیاز اثر خوبی خواهد داشت. این روش را هر 3-2 روز یکبار انجام دهید. پیاز بنفش دارای بوی نسبتا ناخوشایند است، اما نگران نباشید بوی عسل به حذف آن کمک میکند. – روش چهارم: پودر زردچوبه و عسل؛ برای اعمال این روش مراحل زیر را دنبال کنید. محل زخم را با آب گرم تمیز کنید، عسل و زردچوبه را باهم مخلوط کنید تا ماسکی غلیظ شود،به آرامی در محل زخم بمالید و پنج دقیقه ماساژ دهید و صبر کنید، بعد از 15-20 دقیقه با آب گرم شسته و با یک حوله کاغذی خشک کنید. اگر زخم شما بهبود نیافت، باید این روش را اعمال کنید ،قرار دادن مخلوط عسل و زردچوبه میتواند باعث طولانی تر شدن ترک اسکار شود. لطفا این روش را بعد از 2-3 روز مجددا تکرار کنید، تا نتیجه مورد نظر را بگیرید. چیزی که باید بخاطر بسپارید این است که هنگام استفاده از عسل ،از عسل خالص استفاده کنید و ابتدا روی پوست سالم بگذارید و اگر حساسیت نداشتید به محل زخم بمالید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای الزامی میبایست تکمیل شوند.