از بین بردن لکه های روغنی روی دیوار آشپزخانه

ترفندهایی برای خلاص شدن از شر لکه های روغنی در آشپزخانه

از بین بردن لکه های روغنی ،یکی از مهم ترین قسمت های خانه، آشپزخانه است، خانم های خانه دار قسمت زیادی از وقت خود را در آن می گذرانند و مهم ترین دغدغه خاطر آنان نیز تمیز و بهداشتی بودن این بخش از خانه است.

بی شک شما هم با لکه های زشت روغن که پشت اجاق گاز و روی دیوار سرامیکی آشپز خانه نقش می بندند روبه رو شده اید. چنین لکه هایی با فرم دیگر، پشت سینک و روشویی توالت ها نیز مشاهده می شود. همانطور که می دانید بیشتر لکه های روی دیوار آشپز خانه حاصل استفاده از مواد سرخ کردنی ای است که در طول شبان روز در آشپزخانه طبخ داده می شود. روش های مختلفی برای از بین بردن، این لکه ها وجود دارد که گاها ممکن است باعث آسیب دیدگی سطح دیوار نیز شوند. به طور مثال؛ استفاده کردن از سیم های زبر می تواند لکه ها را نابود کند، اما این کار ممکن است سطح دیوار را نیز بخراشد و این خراشیدگی خود نمای زشتی به دیوار آشپزخانه می دهد. توجه داشته باشید، همیشه گام اول برای پاک کردن لکه و پاک کردن آن با آب ساده است. اما برای اینکه از شر لکه های تیره تر و سخت راحت شوید، نیاز به آب صابون، جوش شیرین و حتی سرکه نیز است. تمیز کردن سطح دیوار با این مواد و خشک کردن آن، زیبایی به آشپزخانه شما می دهد، در این بین رعایت اصولی اساسی برای تمیز کردن لکه های زشت لازم است که در ادامه مطلب با آن آشنا می شوید.

روش هایی برای از بین بردن لکه های روغنی

1. مسیر پاشیده شدن لکه های روغنی را پیدا کنید

در مرحله اول برای نظافت سطح دیوار و از بین بردن لکه ها لازم است، مسیر پاشیده شدن روغن روی سطح دیوار را تشخیص دهید. از آنجایی که روغن پاشیده شده روی دیوار آشپزخانه ها می توانند مسیر مشخصی داشته باشد. دانستن این موضوع در هنگام پاک کردن لکه ها به کمکتان می آید. سعی کنید پاک کردن لکه ها را در جهتی که پاشیده شده اند، انجام دهید. این باعث می شود تا از خراش افتادن ناخواسته روی دیوار جلوگیری شود و همچنین لکه ها راحت تر پاک شود.

2. یک پارچه نرم با قابلیت جذب بالا را در آب گرم بشویید

از بین بردن لکه های روغنی ،در این مرحله سعی کنید، یک پارچه نرم و یا یک اسفنج غیر ساینده استفاده کنید. زیرا اسفنج های زبر و خشن می توانند روی دیوار خراشیدگی ریز به وجود آورند. این خراشیدگی ها می توانند مکان مناسبی برای تجمع روغن و دیگر لکه ها باشند. شما می توانید برای تمیز کردن لکه ها از آب ولرم استفاده کنید. استفاده از آب داغ به هیچ عنوان توصیه نمی شود. برخی از سطوح در مقابل آب داغ از خودشان واکنش نشان می دهند و فرم اولیه خود را از دست می دهند.

3. لکه ها را با پارچه ٔ تمیز پاک کنید

برای پاک کردن دیوارهای روغنی پارچه نرم و با قدرت جذب بالا استفاده کنید. از دایره ای پاک کردن سطوح جدا خوداری کنید سعی کنید پارچه را از یک سمت دیوار به سمت دیگر و یا از بالا به پایین بکشید. توجه داشته باشید که لکه های قدیمی تر دیرتر پاک می شوند. سعی کنید در هر بار آشپزی بلافاصله سطوح را با دستمال پاک کنید. در پاک کردن سطوح به هیچ عنوان از برس سیمی و یا اسفنج های ضخیم استفاده نکنید، چون سطوح خراشیده می شود و نمای زشتی به خودشان می گیرند. استفاده از دستمال توالت نیز در این مورد کارایی خوبی دارد.

4. استفاده از پارچه خشک

اگر پشت اجاق گاز آشپز خانه خود با سطوح فلزی مهار کردید، سعی کنید در هر بار تمیز کردن با دستمال مرطوب آن را با یک دستمال خشک به طور کامل پاک کنید(دستمال خشک شما می تواند رول دستمال کاغذی نیز باشد) آب می تواند به مرور زمان باعث نابودی فلز شود. خشک کردن سطوح فلز بعد از تمیز کاری می تواند عمر مفید آن را افزایش دهد.

استفاده از جوش شیرین برای از بین بردن لکه های روغنی

1. شما برای از بین بردن لکه های سخت می توانید مقداری جوش شیرین را با آب ولرم مخلوط کرده و از آن برای تمیز کردن سطوح پر چرب استفاده کنید. برای اینکار ابتدا شما باید یک لیوان آب ولرم به اندازه (240 میلی لیتر) را با یک لیوان جوش شیرین مخلوط کرده و بهم بزنید تا به شکل خمیر در بیاید.

2. خمیر جوش شیرین را روی لکه های سخت بمالید

از بین بردن لکه های روغنی ،شما با استفاده از یک پارچه و یا یک اسفنج می توانید خمیر به دست آمده از آب و جوش شیرین را روی لکه ها بمالید. پس از چند لحظه با استفاده از یک پارچه تمیز خمیر را از روی سطوح چرک پاک کنید. سپس به محل مورد نظر نگاه کنید که آیا لکه ها از بین رفته اند یا نه.

3. مخلوط سرکه و آب برای پاک کردن سطوح چربی

برای این کار ابتدا به مقدار مساوی از سرکه و آب ولرم را با هم مخلوط کنید و درون یک آب پاش(اسپری) بریزید. استفاده از اسپری به شما این امکان را می دهد تا مخلوط مورد نظر را با کنترل کامل روی سطوح بریزید. شما با این کار می توانید سطوح بیشتری را تحت پوشش قرار دهید.

4. به مخلوط سرکه 5 دقیقه فرصت بدهید

وقتی مخلوط سرکه را روی لکه ها پاشیدید به مدت 5 دقیقه صبر کنید تا مخلوط سرکه لکه ها را در خودش حل کنید.

5. سرکه را با یک پارچه یا دستمال کاغذی مرطوب پاک کنید

شما برای این کار ابتدا باید یک پارچه نرم را با آب ولرم بشویید، سپس سطوحی را که روی آن سرکه پاشیده اید، را پاک کنید. در این مورد دقت داشته باشید تا سرکه از تمام سطوح به خوبی پاک شده باشد.

6. تمیز کردن با یک پارچه خشک

وقتی سطوح را با استفاده از یک پارچه نم دار تمیز کردید. برای خشک کردن آن از یک پارچه خشک استفاده کنید. به روشی که دیگر هیچ اثری از رطوبت روی دیوار و یا سطوح فلزی باقی نماند. توجه داشته باشید که سرکه یک ماده خورنده است و اگر برای مدتی روی سطح فلزی بماند می تواند رنگ آن را تحت شعاع قرر دهد.

1. لک ها را بلافاصله پاک کنید

بهترین زمان برای رهایی از شر لکه های روی دیوار زمانی است که تازه تشکیل شده باشند. در این زمان می توانید با استفاده از یک دستمال کاغذی روغن چکیده شده روی سطوح را به راحتی پاک کنید. این کار هم زحمت کمتری دارد و هم نیازی به استفاده از شویندها مختلف نیست. توجه داشته باشید لکه هایی مثل لکه گوجه فرنگی و آبلیمو خاصیت اسیدی دارند و می توانند سطوح فلزی را به مرور زمان نابود کنند. تا جایی که امکان دارد این گونه لکه ها را تا خشک نشده، از سطوح که به آن چسبیده اند پاک کنید.

2. پاک کردن اثر انگشت با استفاده از اسپری

برای پاک کردن سطوح که جای اثر انگشت دارد، از یک پاک کننده غیر کلریدی استفاده کنید. اینگونه پاک کننده ها برای حذف لکه هایی جزئی مثل اثر انگشت کارایی خوبی دارند. شما می توانید با اسپری کردن روی سطوح فلزی ای که اثر انگشت روی آن نمایان است و سپس پاک کردن آن با یک پارچه خشک از شر لکه های جزئی این چنینی راحت شوید.

3. جلا دادن روی سطوح فلزی با استفاده از روغن زیتون

اگر می خواهید سطوح فلزی براقی داشته باشید، می توانید با استفاده از یک قاشق غذا خوری روغن زیتون این کار را انجام دهید. برای این کار کافیست با یک تکه پارچه نرم و یا پنبه سطوح فلزی را به روغن زیتون آغشته کنید. این کار تا چند هفته از لکه دارشدن سطوح فلزی محافظت می کند. توجه داشته در سطوحی که امکان دارند با لباس و یا بدنتان در تماس باشند، از روغن زیتون استفاده نکنید، چون این کار باعث روغنی شدن خودتان و یا لباس هایتان می شود. جلا دهنده های فلزی برای همین منظور در بازار موجود است، اما روغن زیتون هم کارایی خوبی دارد و هم قیمت ارزانتری نسبت به آن روغن ها دارد.

نکاتی که باید بدانید
به هیچ عنوان برای تمیز کردن سطوح فلزی از برس های سخت و سیمی و حتی اسفنج های زبر استفاده نکنید. این کار باعث خراشیده شدن سطوح فلزی می شود. در این گونه موارد استفاده از پارجه نرم بهترین راه حل است. توجه داشته باشید سطوحی را که با سرکه تمیز می کنید ابتدا با یک پارچه نم دار تمیز کنید، سپس با استفاده از یک پارچه خشک سطوح فلزی را پاک کنید. استفاده از پارچه نم دار به خاطر آن است که سطوح فلزی از وجود سرکه به طور کامل پاک شود. موادی مثل سرکه قادرند سطوح فلزی را در دراز مدت نابود کنند.
وسایل مورد نیاز برای پاک کردن لکه های روغنی روی سطوح فلزی و سرامیکی آشپزخانه و دیگر مکان هایی که نیاز به لکه بری دارند.
1. دستمال توالت
2. پارچه های نرم و جاذب آب یا اسفنج های غیر ساینده
3. آب گرم
4. پاک کننده شیمیایی غیر کلریدی
5. جوش شیرین
6. سرکه
7. کاسه
8. بطری اسپری

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای الزامی میبایست تکمیل شوند.