نحوه ی صحیح نظافت کانال کولر و مطالب مرتبط با آن

نحوه ی صحیح نظافت کانال کولر ، آیا تا به حال به صورت حرفه‌ای اقدام به تمیز کردن کانال کولر خود کرده‌اید؟ ممکن است هم اکنون زمان مناسب برای تمیز کردن کانال کولر باشد. تمیز کردن کانال کولر حرفه‌ای است که باید به دست افراد متخصص انجام پذیرد. افراد متخصص آگاهی و تجربه‌ی لازم در مورد نحوه‌ی تمیز کردن کانال کولر را دارند. به همین علت اگر متوجه شدید که کانال کولر شما نیاز به تمیز کردن دارد بهتر است در انجام این کار از افراد متخصص کمک بگیرید.

 آیا تمیز کردن کانال کولر یک امر ضروری است؟

برای اینکه بتوانید اثر سرمایشی کولر و کیفیت هوای داخل اتاق را افزایش دهید بهتر است هر از چند گاهی کانال کولر خود را بررسی کرده و از تمیز بودن آن اطمینان حاصل کنید. تمیز بودن کانال کولر باعث ابتلا به آلرژی و حساسیت در ساکنان و افراد حاضر در ساختمان می‌شود. هم‌چنین با تمیز بودن کانال کولر از ورود هوای آلوده و دارای گرد و غبار به داخل ساختمان جلوگیری می‌شود. به همین علت تمیز کردن کانال کولر ارزش متحمل شدن زحمت آن را دارد.

نشانه‌های کثیف بودن کانال کولر

اگر مدت زیادی است که اقدام به تمیز کردن کانال کولر خود نکرده‌اید، باید نشانه‌های کثیف بودن کانال را بررسی نمایید. برخی علامت‌ها حاکی از کثیف بودن کانال کولر دارند که اگر به آنها توجه کنید می‌توانید تشخیص دهید که کانال کولر شما نیاز به تمیز کردن دارد یا خیر. در ادامه‌ی مطلب شما را با چند مورد از نشانه‌های عمومی کثیف بودن کانال کولر آشنا می‌کنیم. در صورت مشاهده ی این علائم لازم است اقدام به تمیز کردن کانال کولر خود بکنید.

افزایش غیر منتظره‌ی هزینه‌های سرمایشی ساختمان

نحوه ی صحیح نظافت کانال کولر ،یکی از نشانه‌های کثیف بودن کانال کولر می‌تواند افزایش غیر منتظره‌ی هزینه‌های سرمایشی ساختمان و مبلغ قبوض مصرف انرژی باشد. افزایش هزینه‌های فرمایشی می‌تواند به این معنی باشد که عملکرد سیستم سرمایشی با مشکل روبرو شده و اثر سرمایشی آن کاهش پیدا کرده است. این امر ممکن است علاوه بر تمیز نبودن کانال کولر علت‌های دیگری مانند قدیمی شدن سیستم سرمایشی یا کانال کشی معیوب کولر داشته باشد. آلودگی‌ها و رسوب‌های انباشته شده در کانال کولر ممکن است مانع جریان هوای خنک تولید شده توسط سیستم سرمایشی شده و عملکرد سیستم سرمایشی را با مشکل مواجه کنند.

ورود جانوران جونده و حشرات به داخل کانال کولر

ممکن است گاهی جانوران جونده مانند موش وارد کانال کولر شوند. اگر صداهای عجیب و غریبی ازکانال کولر به گوش می‌رسد باید اقدام به تمیز کردن کانال خود بکنید. هم‌چنین اگر بوهای نامتعارف و نامطبوعی از کانال کولر به مشام می‌رسد ممکن است دلیل آن وجود جوندگان در داخل کانال کولر باشد. بنابراین در صورت شنیدن صداها یا بوهای نامتعارف باید از افراد متخصص تمیز کردن کانال کولر کمک بگیرید. ورود حشرات و شپش به داخل کانال کولر موجب اخلال در عملکرد سرمایشی کولر می‌شود.

وجود آلودگی و گرد و غبار در اطراف دریچه‌ی تهویه

وجود اندکی آلودگی و گرد و غبار در اطراف دریچه‌ی تهویه در فصل‌هایی که ازسیستم سرمایشی استفاده نمی‌کنید طبیعی است. اما اگر زمانی که از کولر استفاده می‌کنید و گرد و غبار زیادی در اطراف دریچه مشاهده می‌نمایید، وقت آن رسیده است که کانال کولر خود را تمیز کنید. وجود گرد و غبار زیاد نشان می‌دهد که داخل کانال کولر پر از آلودگی و گرد و خاک است و این آلودگی هنگام انتقال جریان هوای خنک به داخل ساختمان، همراه با هوای خنک تولید شده توسط کولر به داخل ساختمان هدایت می شود.

مبتلا شدن به مشکلات تنفسی که دلیل آنها نامعلوم است

وجود گرد و غبار و آلودگی در محیط کار یا زندگی باعث بروز انواع بیماری‌ها و مشکلات تنفسی می‌شود. برای مثال اگر در محیطی زندگی می‌کنید که هوای آلوده و پر از گرد و غبار در آن جریان دارد، ممکن است مبتلا به انواع حساسیت ها و آلرژی‌ها آسم و دیگر مشکلات تنفسی شوید. تامین هوای تمیز و با کیفیت در محل زندگی یا محل کار از بروز این مشکلات و بیماری‌ها جلوگیری به عمل می‌آورد. اگر دلیل ورود هوای آلوده و ناپاک تمیز نبودن کانال کولر است، حتماً باید به زودی اقدام به زدودن آلودگی‌ها از کانال کولر بکنید.

در محیط‌های صنعتی به دلیل وجود آلودگی‌های ناشی از فرآیندهای صنعتی و کار با ابزارها و ماشین‌های صنعتی، همواره میزان آلودگی بیشتر از ساختمان‌های مسکونی است. تهویه‌ی هوای محیط های صنعتی با استفاده از کولرهای صنعتی و سیستم‌های تهویه‌ی هوا یکی از مهم‌ترین و ضروری‌ترین عوامل است. وجود هوای آلوده و گرد و غبار بیش از اندازه در محیط‌ های صنعتی علاوه بر به خطر انداختن سلامت کارکنان و افراد حاضر در ساختمان، باعث کاهش روند بازده کاری نیروی انسانی و آسیب رسیدن به دستگاه‌های صنعتی می‌شود. با کسب اطمینان از تمیز بودن کانال کولر می‌توانید گردش هوای پاک و سالم را در محیط مورد نظر خود تضمین کرده و بازده کاری خود را افزایش دهید.

دلایل کثیف شدن کانال کولر

نحوه ی صحیح نظافت کانال کولر ،در طول سال گرد و غبار و آلودگی‌ها در محیط زندگی شما همواره در جریان هستند. این آلودگی‌ها چندین مرتبه از سیستم تهویه‌ی هوا عبور می‌کنند. این آلودگی‌ها که شامل پسماندها، گرد و غبار، آلودگی‌های کرکی و پرزها و دیگر آلودگی‌ها و ذرات معلق موجود در هوا هستند، وارد کانال کولر شده و در آن از انباشته می‌شوند. با گذشت زمان این امر باعث تجمع آلودگی و گرد و غبار در کانال کولر شده و با مرور زمان عملکرد سرمایشی کولر را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

یکی دیگر از عوامل کثیف شدن کانال کولر می‌تواند وجود نقص و عیب و ایراد در کانال کولر باشد. وجود درز و شکاف کوچکی در کانال کولر باعث ورود انواع آلودگی‌ها به داخل آن می‌شود. آلودگی‌های موجود در کانال کولر نیز به داخل ساختمان انتقال پیدا می‌کنند. وجود مشکل فنی در کانال کولر و معیوب بودن آن موجب بروز مشکلات بیشتری می‌شود. وجود یک درز یا شکاف کوچک می‌تواند تا ۳۰ درصد از اثر سرمایشی کولر را کاهش دهد. اگر متوجه شدید کانال کولر شما با مشکل فنی روبرو است حتماً باید در سریع‌ترین زمان ممکن اقدام به تمیز کردن کانال کولر و تعمیر آن توسط افراد متخصص بکنید. تمیز و بی نقص نگه داشتن کانال کولر نقش مهمی در نگهداری مناسب کولر و افزایش اثر سرمایشی آن دارد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای الزامی میبایست تکمیل شوند.