روش کار جلد کردن دفتر با پارچه

روش کار جلد کردن دفتر با پارچه ،برای شروع کار دفتر موردنظرتان را بردارید و بازکنید و روی پارچه قرار دهید. قیچی را بردارید و دورتادور پارچه را با دو سانتی‌متر فاصله از لبه دفتر قیچی کنید، مراقب باشید که به خود دفتر صدمه نزنید.

حال روی یک‌طرف جلد دفتر را تماماً چسب مایع بزنید و پارچه را روی آن بکشید. دفتر را با دستتان به‌طور عمودی خم‌کنید تا این حباب‌ها از بین بروند. دقت کنید که هیچ حباب هوایی بین پارچه و جلد دفتر باقی نماند چون پس از خشک شدن چسب نمی‌توان حباب‌ها را از بین برد.

با طرف دیگر جلد دفتر نیز همین کار را انجام دهید. سپس قیچی را بردارید و لبه پارچه را مانند تصویر قیچی کنید تا به خود دفتر برسید، دقیقاً مشابه همان کاری که در جلد کردن معمولی با جلد نایلونی انجام می‌دادیم. این کار را با هر دو قسمت بالا و پایین دفتر انجام دهید.

حال دفتر را بازکنید و لبه‌های پارچه را روی خود پارچه برگردانید و چسب بزنید (یعنی حدود یک سانتی‌متر) سپس این لبه تاشده را روی دفتر تا کنید و چسب بزنید. این کار برای این انجام می‌شود که لبه پارچه تمیز باشد و نخ پس ندهد. دقت کنید که این تاها را کاملاً متقارن انجام دهید و چسب را محکم و کامل روی آن بزنید.

دورتادور جلد پارچه‌ای دفتر را به همین روش تا بزنید و تمیزکاری کنید. برای احتیاط بهتر است ابتدا قسمت جلوی جلد را تا کنید و پس از خشک شدن طرف دیگر را چسب بزنید. هنگام خشک شدن دفتر را باز بگذارید تا جلد و صفحات دفتر به هم نچسبند.

حال کار جلد کردن دفتر شما با پارچه به پایان رسیده است و بهتر است آن را زیر یک جسم صاف و سنگین (مثلاً زیر فرش) قرار دهید تا کاملاً صاف شود. پس‌ازآن می‌توانید از این دفتر استفاده کنید اما برای زیباتر شدن و کاربردی‌تر شدن دفتر می‌توانید یک کار جالب دیگر هم انجام دهید که در ادامه به آن می‌پردازیم.

گاهی پیش می‌آید که بخواهیم از یک دفتر برای چند منظور استفاده کنیم (به‌خصوص برای دفترهای با تعداد صفحه بالا) و یا بخواهیم علامت‌گذاری‌های خاصی را در آن انجام دهیم تا بعداً راحت‌تر به آن صفحه دسترسی داشته باشیم.

کاغذهای چسب‌دار برای این منظور طراحی‌شده‌اند اما کار کردن با این کاغذها چندان ساده نیست، چسب این کاغذها چندان قوی نیست و صاف کردن آن روی دفتر تقریباً غیرممکن است. به همین دلیل بهتر است خودتان با استفاده از مقوای رنگی و کمی چسب ماتیکی علامت‌گذاری‌ها را در فواصل مشخص در دفتر انجام دهید.

برای این کار سه یا چهار تکه مقوا را (بسته به این‌که چند کاربرد برای این دفتر در نظر گرفته‌اید) در رنگ‌های متفاوت در اندازه ۲ در ۵ سانتی‌متر برش دهید. ابتدا تعداد صفحات دفتر را به تعداد این کاغذها به‌اضافه یک تقسیم کنید مثلاً اگر یک دفتر ۲۰۰ برگ‌دارید و سه قطعه مقوایی برش داده‌اید هر ۵۰ صفحه یک‌بار باید صفحات دفتر را علامت بزنید.

روش کار جلد کردن دفتر با پارچه ،از اولین صفحه دفتر عبور کنید و سراغ اولین صفحه علامت زده‌شده بعدی بروید، دو سانتی‌متر انتهایی مقوای رنگی را چسب بزنید و به بالای صفحه دفتر بچسبانید. سپس سراغ صفحه علامت زده‌شده بعدی بروید و مقوای بعدی راکمی پایین‌تر به کاغذ بچسبانید و همین‌طور تا آخر ادامه دهید. به‌این‌ترتیب دفتر کلاسوری شما آماده استفاده است و می‌توانید نام هر درس را روی مقوای رنگی بنویسید و در سال تحصیلی جدید و یا برای کارهای اداری و روزمره خود از آن استفاده کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای الزامی میبایست تکمیل شوند.