پادشاه باتری‌های قابل شارژ: لیتیوم-یون

پادشاه باتری‌های قابل شارژ ،گوشی های هوشمند و تبلت ها از نوع خاصی از باتری‌های لیتیوم-یونی به اسم «لیتیوم-یون پلمیر» یا Li-Poly استفاده می‌کنند. این نوع از باتری‌های لیتیوم-یونی، ایمن‌تر و کوچکتر بوده و حتی سریع‌تر شارژ می‌شوند. البته، قوانین مربوط به طول عمر باتری در مورد هر دو نوع صادق است.

یکی از فاکتورها در زیاد شدن سرعت کاهش ظرفیت باتری‌های لیتیوم-یونی، شارژ بیشتر از 80 درصد و کمتر شدن شارژ از 20 درصد است. هرچه به شارژ 100 درصد نزدیک‌تر می‌شوید، واکنش‌های شیمیایی که به ایجاد مشکل منتهی می‌شوند، سریع‌تر رخ خواهند داد. هرچند، اگر صاحب یکی از خودروهای تسلا هستید نیازی به نگرانی نیست زیرا سازندگان، میزان شارژ حداکثر را به صورت پیش‌فرض محدود کرده‌اند. شارژها و تخلیه‌های جزئی که با یکدیگر ترکیب شده و به 100 درصد می‌رسند، یک سیکل محسوب خواهند شد. در این صورت، اگر شما همواره موبایل خود را از 20 درصد تا 80 درصد شارژ کنید، مطالعات از رسیدن به هزار سیکل شارژ (تقریبا سه سال شارژ روزانه) خبر دارند؛ پیش از آنکه میزان قابل توجهی از ظرفیت باتری کاسته شود.

هنگام شارژ گوشی، بازی نکنید

پادشاه باتری‌های قابل شارژ ،دمای پایین‌تر از 32 درجه فارنهایت (0 درجه سلسیوس) و بالاتر از 158 درجه فارنهایت (70 درجه سلسیوس)، سرعت کاهش ظرفیت باتری‌های لیتیوم-یونی را افزایش می‌دهد. قرار دادن موبایل در خودرو زیر نور مستقیم خورشید یا گذاشتن گوشی در فریزر برای مدتی طولانی، از کارهایی هستند که برخی افراد به انجام آن عادت کرده‌اند!

همچنین، شارژ گوشی و انجام هم‌زمان هر کار سنگینی مثل تماشای ویدیو در یوتیوب یا اجرای بازی‌ها، به هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود. ولتاژ یا دمای بالا، بدترین وضعیتی است که باتری گوشی شما می‌تواند در آن قرار گیرد.

از طرفی، در اثر این کار ممکن است با چیزی به اسم دوره‌های شارژ کوچک رو به رو شوید؛ اتفاقی که تاثیری منفی بر طول عمر باتری خواهد گذاشت. در این حالت، برخی بخش‌های باتری در مقایسه با سایر قسمت‌ها وارد سیکل‌های شارژ بیشتر شده و در نهایت موجب کهنه شدن باتری می‌شود. در نتیجه این اتفاق نیز سلول‌های باتری، آسیب دیده و در شرایطی که دستگاه، باتری را به صورت «شارژ شده» نمایش می‌دهد، موبایل شما خاموش خواهد شد.

مشابه آنچه پیش‌تر گفته شد، سعی کنید از تکنولوژی های شارژ سریع برای شارژ گوشی در طول شب استفاده نکنید زیرا این حالت می‌تواند گوشی را در موقعیتی با دمای بالا قرار دهد. فناوری فست شارژ برای شارژ دستگاه در بازه‌های زمانی کوتاه مثل 20 تا 30 دقیقه در نظر گرفته می‌شود؛ نه شارژ آن از 0 تا 100 درصد. به علاوه، زمانی که شارژ باتری‌های لیتیوم-یونی به 100 درصد می‌رسد، ظرفیت آنها با سرعت بیشتری کاهش پیدا می‌کند؛ در این صورت می‌توان گفت هرچه کمتر بگذارید شارژ به 100 درصد برسد، بهتر خواهد بود.

ظاهرا سامسونگ تنها شرکتی است که با اضافه کردن گزینه‌ای مخصوص در تنظیمات گوشی و تبلت های خود برای غیر فعال کردن شارژ سریع، این امکان را به کاربران می‌دهد تا در صورت تمایل، فناوری فست شارژ را به ساده‌ترین شکل ممکن غیر فعال کنند.

استفاده از نرم افزار برای کنترل عادت‌های شارژ

پادشاه باتری‌های قابل شارژ ،یک راه برای بهترین استفاده از شارژهای مقطعی و جزئی، نزدیک ماندن به دستگاه است. هرچند، زنگ ساعت، این کار را برای شما بسیار ساده‌تر می‌کند.

برای اندروید، اپلیکیشن “Accubattery” نکاتی را برای افزایش عمر باتری گوشی نمایش داده و به شما اجازه می‌دهد برای درصدهای مختلف شارژ، یک هشدار تعیین کنید. گزینه‌ها برای تعیین آلارم در آی او اس، کمی محدود است. با این وجود، اپلیکیشن 10 دلاری “FruitJuice” امکانات بسیاری دارد که با استفاده از آنها می‌توان طول عمر دستگاه مجهز به مک او اس را بهبود بخشید.

برخی لپ تاپ ها، تنظیماتی را از طریق بایوس در دسترس کاربران قرار می‌دهند که تعیین حداکثر میزان شارز باتری را امکان‌پذیر می‌کند. کمپانی چینی لنوو با در نظر گرفتن نرم افزار “Lenovo Energy Management”، انجام این کار ساده‌تر کرده است. با نصب این برنامه و انتخاب گزینه “Optimize for Battery Lifespan”، لپ تاپ شما بیشتر از 80 درصد شارژ نخواهد شد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای الزامی میبایست تکمیل شوند.