لیزی و لغزش سطح کاشی و سرامیک را چگونه برطرف نماییم ؟

لیزی و لغزش سطح کاشی و سرامیک ،سرخوردن در حمام، دستشویی و حتی آشپزخانه که کف آن کاشی و سرامیک شده است، امری شایع می باشد که گاها باعث صدماتی جسمانی می شود. استفاده از کاشی سرامیک ضد لغزش و بکارگیری مواد ضد لغزش ساز سطح کاشی و سرامیک از راهکارهای موجود می باشد.

در مکان های یاد شده بواسطه شرایط حاکم (آب،کف،چربی و غیره) سطح کاشی و سرامیک لغزنده شده و احتمال لیز خوردن افزایش می یابد. برای رفع این معضل دو راهکار کلی وجود دارد که عبارت است از :

  1. استفاده از محلول ضد لغزش سرامیک کف
  2. استفاده از سطوح آجدار و خشن

در ادامه به تشریح هر یک از روش ها می پردازیم.

  1. محلول ضد لغزش سرامیک کف :

لیزی و لغزش سطح کاشی و سرامیک ،سرخوردن در حمام، دستشویی و حتی آشپزخانه که کف آن کاشی و سرامیک شده است، امری شایع می باشد که گاها باعث صدماتی جسمانی می شود. یکی از راهکارهای ساده و موثر استفاده از محلول ضد لغزش سرامیکی می باشد که به دو صورت درصنعت کاشی و سرامیک مورد استفاده قرار می گیرد.

یکی از روش های کاربرد محلول ضد لغزش بکاربردن این محصول در فرایند تولید سرامیک و کاشی می باشد، وقتی محلول ضد لغزش در فرایند تولید به کاشی کف اضافه شود باعث می شود که دوام و ماندگاری این ویژگی در کاشی کف بیشتر گردد و اما در روش مرسوم تر محلول ضد لغزش سرامیکی را با استفاده از رول نقاشی و یا اسفنج بر روی کاشی یا سرامیک کف می مالند که پس از خشک شدن باعث افزایش اصطکاک سطح کاشی کف می گردد.

نحوه عملکرد این محصول به این صورت است که با ایجاد سطحی میکروسکوپی بر روی سرامیک و کاشی کف، آج های ریزی ایجاد کرده که با حبس هوا بین کف پا و سطح کاشی باعث ایجاد اصطکاک و کاهش چشمگیر لغزش می شود.

ز معایب کلی محلول این می باشد که پس از گذر زمان خاصیت خود را از دست می دهد و این معضل در حالت دوم که جداگانه بر روی سطح آغشته می شود حادتر خواهد بود. بطور کلی بنابر اطلاعات موجود عمر مفید محلول ضد لغزش چیزی در حدود یکسال می باشد.

  1. کاشی و سرامیک با سطح آجدار و خشن:

از دیگر روش های افزایش اصطکاک سطح کاشی و سرامیک، تولید محصولاتی با سطح آجدار و خشن می باشد که سطح تماس کف پا و دمپایی با سطح کاشی را افزایش می دهد و احتمال لیز خوردن را تا حد معقولی کم می کند.

آج ها و ناهمواری های ریز موجود در سطح این قبیل کاشی و سرامیک باعث حبس هوا شده که اصطکاک سطح را افزایش می دهد و باعث کاهش احتمال سرخوردن می شود.

از دیگر ویژگیهای این محصولات می توان به زیبایی خاص آن اشاره کرد، زیرا بصورت ناخودآگاه حس آرامش و صلابتی که در شیارها و ناهمواری هایی که در طبیعت بر روی سنگ های کوهستانی ایجاد می شود را برای بیننده زنده می کند و جلوه خاصی را به فضای آشپزخانه و یا حمام می دهد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای الزامی میبایست تکمیل شوند.