چطور لامپ کم‌مصرف را تمیز کنیم؟

چطور لامپ کم‌مصرف را تمیز کنیم؟ ،امروزه استفاده از لامپ های کم مصرف در میان افراد جامعه بسیار شایع شده است. این لامپ ها، مزایایی دارند مانند هزینه کمتر برق، عمر طولانی تر و …، اما نکاتی نیز در مورد خطرات این لامپ‌ها وجود دارد که تمام مصرف‌کنندگان لامپ های کم مصرف باید از آنها مطلع باشند.

به دلیل استفاده از عنصر جیوه در ساخت لامپ های کم مصرف ضررهای مختلفی برای استفاده کنندگان وجود دارد و این ضررها در صورتی آشکار می شوند که مصرف کنندگان موارد احتیاط را رعایت نکنند.

 

عنصر جیوه، عنصری سمی است که هم تماس پوست بدن با آن و هم تنفس بخار آن، منجر به بروز مشکلات پوستی و تنفسی در افراد می شود.

 

تنها با رعایت نکاتی ساده اما اساسی و مهم، می توانید ایمنی خود را در مواجهه با این گروه از لامپ ها بالا ببرید.

 

ممکن است تا کنون تجربه تمیز کردن و زدودن خاک و گرد و غبار را از روی لامپ های کم مصرف داشته باشید .در حین تمیز کردن لامپ های کم مصرف رعایت نکات زیر بسیار مهم و ضروری است.

 

مواد مورد نیاز برای نظافت لامپ کم مصرف

– دستمال یک بار مصرف مرطوب شده

– کیسه های پلاستیکی ضخیم

– جارو برقی

نکات لازم برای تمیز کردت لامپ کم مصرف

1- پنجره اتاقی که لامپ کم مصرف دارد را باز کنید تا هوای تازه وارد اتاق شود.

 

2- هر گونه وسایل گرماده و تهویه اتاق را خاموش کنید.

 

3- سپس برای مدت 15 دقیقه خارج از اتاق منتظر بمانید.

 

4- با استفاده از دستمال یک بار مصرف و مرطوب شده، گردوغبار روی لامپ کم مصرف را پاک کنید. سعی کنید حتی المقدور گردوغبار آن را استنشاق نکنید.

 

5- گردوغبارهای زدوده شده از روی لامپ کم مصرف را در کیسه پلاستیکی ضخیم قرار دهید و در آن را محکم ببندید تا گردوغبار خارج نشود.

 

6- هر گرد و غباری که از لامپ کم مصرف بر روی اشیای اطراف ریخته  شده است را پاک کنید و با دستمال مرطوب آن منطقه را از وجود گردوغبار پاک سازید.

 

7- دستمال مرطوب را بر روی لامپ کم مصرف بکشید و سپس دستمال را در کیسه پلاستیکی ضخیم بیندازید و درب آن را محکم ببندید و گره بزنید.

8- حتما برای نظافت لامپ های کم مصرف از دستکش های یک بار مصرف استفاده کنید، زیرا ممکن است در اثر تماس گردوغبار (که با جیوه در تماس بوده است) با پوست دست، مشکلاتی برای شما به وجود آید. پس از انجام کار خود نیز دستکش پلاستیکی را وارد کیسه پلاستیکی ضخیم کرده و درب آن را محکم ببندید و گره بزنید و سریعا آن کیسه را از منزل خارج کنید.

 

9- اگر احتمال می دهید که گردوغبار لامپ کم مصرف بر روی فرش و یا قالیچه شما ریخته است، به دقت آن را با جارو برقی تمیز کنید.

 

10- پس از انجام تمام این مراحل، پنجره اتاق را باز کنید و اجازه دهید تا هوای این اتاق برای مدت 15 دقیقه تمیز شود.

 

هشدارها

– چطور لامپ کم‌مصرف را تمیز کنیم؟ ،کیسه های پلاستیکی حاوی گردوغبار و زباله را سریعا به بیرون از منزل خود انتقال دهید و درون سطل های زباله که به این منظور تعبیه شده است، قرار دهید.

 

– مراکز بازیافتی در سطح شهر وجود دارند که لامپ های کم مصرف شکسته شده و یا آسیب دیده را می گیرند و لامپ های سالم را تحویل فرد می دهند. اگر این مراکز را می شناسید حتی المقدور این لامپ ها را به آنها تحویل دهید، زیرا احتمال بازیافت این وسایل در این مراکز بیشتر از سطل های زباله می باشد.

– از تمیز کردن سطوح سخت مانند میز و صندلی و…. با استفاده از جارو برقی خوددای کنید، زیرا استفاده از جارو برقی به بیشتر پخش شدن جیوه کمک بیشتری می کند و محیط را بیشتر آلوده می کند.

اگر حین کار کردن در اتاق، متوجه شکستن و یا ترکیدگی لامپ کم مصرف شدید، حتما این مسئله را جدی بگیرید و سریعا اتاق را ترک کنید و حداقل به مدت 15 دقیقه وارد اتاق نشوید.

پس بعد از 15 دقیقه وارد اتاق شده و پنجره را باز کنید تا هوای تازه وارد اتاق شود و هوای سمی بخار جیوه خارج شود و تکه های خرد شده لامپ های کم مصرف را با رعایت نکات ایمنی که گفته شد جمع آوری کرده و وارد کیسه های پلاستیکی در دار کرده و آن را از منزل خود خارج کنید.

 

– معمولا مراکزی که این گونه وسایل را جمع آوری  و زباله های آن را مدفون می کنند، تمام نکات بهداشتی درباره مدفون کردن و یا بازیافت دوباره این مواد را رعایت می کنند.

 

-چطور لامپ کم‌مصرف را تمیز کنیم؟ ، جیوه مورد استفاده در لامپ های کم مصرف قابل بازیافت می باشد. مراکز مربوطه، آن را بازیافت کرده و دوباره مورد استفاده قرار می دهند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای الزامی میبایست تکمیل شوند.